Avrupa borsaları yükseldi, İngiltere yeni aşı üzerine üstün performans gösteriyor

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü yükseldi. Küresel ekonominin manzarası aydınlanırken hızlı aşılama programı ve IMF’nin yükselttiği beklentileri üzerine İngiltere üstün performans gösterdi.

DAX %0,2 yükselirken CAC 40 %0,3 ve FTSE 100 %0,9 kazandı.

Yatırımcı hissiyatı, merkez bankalarından devam eden destek ve gelişmiş bir büyüme görünümü ile küresel olarak desteklendi.

IMF, başta ABD olmak üzere emsalsiz kamu harcamaları gerekçesiyle Salı günü 2021 küresel büyüme öngörüsünü %5,5’ten %6’ya yükseltti. İngiltere büyümesi için tahminlerini de 0,8 revize ederek %5 üzerine çıkardı.

Ancak Avrupa için görünüm o kadar da parlak değil. Bölgenin en büyük ülkesi olan Almanya, IMF’ye göre bu yıl sadece %3,6 büyüme gösterebilir. Almanya ekonomisi farklı enfeksiyon dalgaları ve karantinalar ile boğuşuyor. Buna ek olarak AB’nin 750 milyar euroluk toparlanma planının arkasına kendi mali ateş gücünü koymasını engellemek için AB karşıtı (Euroskeptik) Almanların son girişimi endişe yaratıyor.

Virüsle ilişkili iyi haberler de var: İngiltere Moderna (NASDAQ:MRNA) aşısını beklenenden iki hafta önce olmak üzere Çarşamba günü dağıtmaya başlayacak. Bu, AstraZeneca (NASDAQ:AZN) ve Pfizer (NYSE:PFE) ve BioNTech aşıları ile İngiltere’de onaylanan üçüncü aşı olacak ve uygun bir zamanda gelecek. Çünkü Avrupa İlaç Kurumu (EMA), AstraZeneca (NASDAQ:AZN) aşısı ile olası tehlikeli kan pıhtılaşması tepkileri arasındaki bağı muhtemelen onaylayacak.

Kurumsal gelişmelerde: Nokia (NYSE:NOK) %0,5 yükseldi. Finlandiyalı telekomünikasyon şirketi, dünyanın en büyük PC üreticisi Çin’li Lenovo Group (OTC:LNVGY) ile uzun yıllar süren bir patent savaşını çözdü.

Royal Dutch Shell (AS:RDSa), Texas ve diğer ABD eyaletlerinde Şubat ayında yaşanan soğuk havadan dolayı 200 milyon dolar zarar beklediğini söylemiş olsa da yüksek ham petrol fiyatları sayesinde %0,1 kazandı.

Electricite de France (PA:EDF) %6,6 yükseldi. Bir Reuters raporuna göre Fransız hükümeti, enerji grubunun yeniden yapılandırılma teklifinin bir parçası olarak azınlık hissedarlarını satın almak için yaklaşık 10 milyar Euro (11,87 milyar dolar) harcama yapmayı bekliyor.

Deliveroo (LON:ROO) hüsran yaratan çıkışından birkaç gün sonra sınırsız işlem gününün ilk gününde %2,2 kazandı.

Veri cephesinde Euro bölgesinin Mart ayı nihai bileşik satın alma müdürleri endeksi var ve gelişme göstermesi bekleniyor.

Çarşamba günü petrol fiyatları, IMF’nin daha güçlü büyüme öngörüsü ve geçen hafta ABD ham petrol stoklarında yaşanan düşüş desteği ile yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) raporu, 2 Nisan ile biten haftada 2,6 milyon varil düşüş yaşandığını gösterdi. Beklenenden daha büyük bir düşüş olan bu rakam, ABD’de talepte iyileşme için de bir gösterge oldu.

Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin verileri de bugün açıklanacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,3 artışla 59,48 dolar olurken Brent %0,2 yükselerek 62,89 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 kayıpla 1.740,85 dolar olurken EUR/USD 1,1875’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google