Avrupa borsaları zayıflıyor; yüksek verimler baskı yaratıyor

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Cuma günü düşüş yaşayarak tahvil verimlerindeki büyük artışın hissiyata baskı kurmasının ardından yaşanan küresel satışları sürdürdü.

DAX %0,3 düşerken CAC 40 %0,6 ve FTSE %0,3 geriledi.

Finansman koşullarının önemli ölçüde sıkılaşması halinde yüksek değerlemelerin aşırı baskı altına alınacağına dair endişelerin ortasında Avrupa’daki kayıpların başını kaynak ve teknoloji hisseleri çekti.

Madenci BHP Group (NYSE:{{23647|BHP%1,1 ve petrol devi BP (NYSE:BP) %1,8 düşerken ASML Holding (NASDAQ:ASML), Logitech (NASDAQ:LOGI) ve Adyen (AS:ADYEN) %1’den fazla kaybetti.

Kurumsal gelişmelerde; IAG (LON:ICAG), 2020 için 4,37 milyar Euro (5,31 milyar dolar) zarar kaydetmiş olsa da %2,6 yükseldi. British Airways’in sahibi, İngiltere’nin Mayıs ortasından itibaren seyahat piyasalarını yeniden açma planına işaret etti.

Deutsche Telekom (OTC:DTEGY) %0,1 kazanarak genel piyasadan iyi bir performans sergiledi. Alman telekomünikasyon devi, dördüncü çeyrek net kârında büyük bir artış ve gelirinde yükselme raporladı.

Dünyanın en büyük kimyasal şirketlerinden biri olan BASF (DE:BASFN) da beklenenden daha iyi rakamlar raporladı ve en büyük müşterisi otomobil endüstrisi için bu yıl görünüme ilişkin iyimser bir ton kullandı. Hisseleri yine de %0,9 düştü.

Küresel zayıflık Wall Street’te de başladı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, yaklaşık dört ayın en kötü gününü geçirerek %3,5 düşüş yaşadı. Bu satış Asya’da da devam etti. Japonya’da Nikkei yaklaşık %4 düşerken Hong Kong’da Hang Seng %3 üzerinde kayıp yaşadı.

10 yıllık ABD Hazine senedi getirisi, %1,6’yı geçerek bir yılın en yüksek seviyesinde işlem gördü. Daha yüksek uzun vadeli faizler, gelecekte yalnızca serbest nakit akışı yaratması beklenen varlıkları tutmanın fırsat maliyetini artırır.

Almanya’nın Ocak ayı ithalat fiyatları yükselerek şaşırttı ancak Fransa’nın hem tüketici fiyatları hem de dördüncü çeyrek GSYH’si beklentilerin altında kaldı. Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro bölge ekonomisinin karşı karşıya olduğu temel sorunlar göz önüne alındığında TÜFE’de kısa vadeli bir artış beklediğini söyledi.

Cuma günü petrol fiyatları büyük düşüş yaşadı. Artan ABD Hazine getirileri Amerikan dolarını destekleyerek ABD doları ile fiyatlanan petrolü daha pahalı hale getirdi.

Düşüşe rağmen Brent de WTI de haftayı güçlü bir şekilde bitiriyor. Brent %3,8 ve WTI %5,9 yüksek, bu ay %20 üzerinde kazanmış durumdalar.

OPEC+ haftaya toplanacak. Bu artan fiyatların üreticileri piyasadaki arzı artırmaya teşvik edeceği korkuları var.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %01,1 düşüşle 62,86 dolar olurken Brent %1,1 azalarak 65,38 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,6 düşüşle 1.764,80 dolar olurken EUR/USD %0,2 kayıpla 1,2149’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google