Avrupa hisse senedi piyasaları karışık; Deutsche Bank kâra dönüyor

0 8

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Perşembe günü karışık açılıyor. Kazanç dönemi devam ederken yatırımcılar üç günlük ralliye ara verdi.

DAX %0,4 düşerken CAC 40 %0,2 geriledi ve FTSE 100 %0,2 artış yaşadı. FTSE MIB %0,1 yükseldi.

ABD’den ek teşvik beklentisi küresel piyasaları destekledi. Kongre’deki Demokratlar, Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 yardım paketinin, Cumhuriyetçilerin desteği olmasa bile büyük ölçüde küçültülmemiş olarak geçmesini sağlamak için bir manevra yaptı.

Sosyal medyanın tercih ettiği GameStop (NYSE:GME) gibi isimlerin fiyatları, başta Robinhood olmak üzere online brokerlerin alım-satımı azaltmasının ardından düşüşe geçmesi ile bireysel yatırım çılgınlığı solmaya başladı.

Avrupa’da İtalyan piyasası, Avrupa Merkez Bankası (ECB) eski başkanı Mario Draghi’nin, ulusal bir birlik hükümeti kurma isteğini kabul etmesinin ardından yine kazandı.

Kurumsal gelişmelerde; Deutsche Bank (DE:DBKGn), yatırım bankacılığı bölümündeki güçlü artışların ardından 2014’ten beri ilk yıllık kârını 2020’de paylaştı.

Yeni CEO Pekka Lundmark’ın strateji yenilemesinin ardından Nokia (NYSE:NOK), dördüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde bir gelir paylaşırken zayıf enerji tüketimi yüzünden Shell’in (NYSE:RDSb) dördüncü çeyrek kârı %87 geriledi. Tüketici devi Unilever ise %3,5 ile güçlü bir temel satış büyümesi paylaştı.

Ekonomi cephesinde bugün Euro bölgesi perakende satış raporu var ve Kasım ayındaki büyük düşüşün ardından Aralık ayında toparlanması bekleniyor.

Bununla birlikte İngiltere Bankası’nın (BoE) son politika toplantısı ilgi odağında olacak. Merkez bankasının faizleri ve tahvil alım temposunu koruması bekleniyor ve İngiltere, hızlı bir aşı kampanyasının avantajını gördükçe negatif faiz oranları fikrinden daha da uzaklaşabilir.

Perşembe günü petrol fiyatları yükseldi. ABD ham petrol stokları 10 ayın en düşük seviyesine gerilerken üretici grubu da üretim kesintisine olan bağlılığını korudu.

OPEC+, salgının küresel hareketlilik üzerindeki baskısından dolayı talepte yaşanan büyük kesintilerle başa çıkan bir pazarı dengeye kavuşturmak için atılan bir adım ile Çarşamba günkü toplantıda mevcut petrol üretimi politikasını uzattı.

Enerji Bilgilendirme Dairesi’ne (EIA) göre ABD ham petrol stokları, 994.000 varil düşüş ile Mart ayından beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi. EIA da Amerikan petrol üretiminin, 2023 yılına kadar 2019 seviyelerini geçeceğini düşünmüyor.

WTI Çarşamba günü bir yılın yükseğini gördükten sonra %0,8 artışla 56,13 dolar oldu. Brent %0,3 yükselişle 58,86 dolara yükseldi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,6 yükselişle 1.824,30 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2052’ye geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google