Avrupa hisseleri yüksek; BNP Paribas güçlü kazançlar üzerine yükseldi

0 8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, salgının en kötüsünün bittiğine dair iyimserliğin yanında BNP Paribas (PA:BNPP) gibi isimlerin güçlü kazançları ile Cuma günü yükseldi. Mario Draghi’nin İtalya’da işleri yoluna koyabileceğine dair umutlar da yüksek.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,8 ve FTSE %0,1 yükseldi. İtalya’nın Almanya’ya göre 10 yıllık verim farkı 100 puana düşerken FTSE MIB endeksi de %0,7 artış yaşadı.

Euro bölgesi ikinci Covid-19 dalgasından büyük zarar gördü. Yeni kısıtlama tedbirleri ve karantinalar yüzünden bölge GSYH’si 2020’nin son çeyreğinde %0,7 düşüş yaşadı.

Alman fabrika siparişleri, karantinaların imalat sektörüne zarar vermesi ile Aralık ayında %1,9 geriledi. Bir önceki ayın verisi, revize edilmiş %2,7’lik bir artış olmuştu.

Yeni yılın ilk çeyrek büyümesi de negatif olabilir ancak ileride umut var. Örneğin İngiltere Bankası (BoE), Perşembe günü para politikasını değiştirmezken Avrupa’da en çok zarar görenlerden biri olan İngiltere ekonomisinin, büyük aşı çabası nezdinde hızlı bir toparlanma yolunda olduğunu söyledi. Hükümet projeksiyonları, İngiltere’deki tüm yetişkinlerin Haziran ayın kadar aşılanacağını iddia ediyor.

ING analistleri bir araştırma yazısında, “Covid-19 vakaları ABD ve İngiltere dahil belirli bölgelerde düşerken en kötüsünü arkamızda bıraktığımıza dair bir umut olacak, özellikle de aşı dağıtımları yaygınlaştıkça” dedi.

Cuma günü hissiyata destek olan diğer gelişme, güçlü kazanç verileri oldu.

BNP Paribas (OTC:BNPQY) %0,8 yükseldi. Fransız banka, geçen yılın dördüncü çeyreğinde güçlü ticaret rakamları sayesinde 2021 için iyimser bir kılavuz yayınladı. Ayrıca Mayıs ayında temettü ödemesi olacağını duyurdu.

Sanofi (NASDAQ:SNY), beklenenden daha güçlü çeyrek dönemlik sonuçlar paylaştıktan sonra bu yıl hisse başına kazançta büyüme amaçladığını söyledi ve hisselerinde %2,9 artış görüldü.

Carlsberg (OTC:CABGY) %3,1 yükseldi. Çin’deki güçlü toparlanmanın yardımıyla tüm yıl için net kâr beklentilerini aştı ve yeni bir hisse geri alım teklif etti.

Avrupa dışında ilgi ABD’nin istihdam raporunda olacak. Yetkililer iş sektöründeki kısıtlamaları gevşetmeye başladıkça iş büyümesinin Ocak ayında toparlanmış olması bekleniyor.

Cuma günü petrol fiyatları gücünü korudu. Majör üreticilerin sürdürdüğü arz kesintilerinin yanında küresel stoklarda küçülme görülüyor.

WTI 56,84 dolar ile bir yılın yükseğini gördükten sonra %0,7 artışla 56,67 dolar oldu ve haftalık yaklaşık %9 kazanç elde etme yolunda. Brent ise 59,41 dolara ulaştıktan sonra %0,6 yükselişle 59,34 dolara yükseldi ve bu hafta %6 artış yolunda.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %1,1 yükselişle 1.809,10 dolar olurken EUR/USD %0,2 artışla 1,1981’e yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google