Avrupa hisseleri yüksek; Reddit kalabalığı ilgisini gümüşe çevirdi

0 8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Bir perakende ordusunun hedge fonların açığa satış pozisyonlarını sıkıştırması ile geçen hafta yaşanan satışların ardından Pazartesi günü Avrupa borsaları yüksek işlem gördü.

DAX %1,2 yükselirken CAC 40 %1 ve FTSE %0,8 artış yaşadı.

Küresel hisse senedi piyasaları geçen hafta kısmen, online forumlarda örgütlenen bireysel yatırımcıların GameStop (NYSE:GME) ve AMC Entertainment (NYSE:AMC) gibi yoğun olarak açığa satılan hisseleri satın alarak hedge fonlarla uğraşmasından dolayı yaklaşık üç ayın en büyük haftalık düşüşünü kaydetti.

Günlük işlemcilerin ilgisi şimdi gümüşe kayarken bu baskı Pazartesi günü bir dereceye kadar azalmış görünüyor. Metal %6 artışla altı ayın yükseğine çıktı ve bu durum, Fresnillo (LON:FRES), Polymetal (LON:POLYP) ve Boliden (ST:BOL) gibi madencilerin artış yaşamasına yardımcı oldu.

Kurumsal kazanç dönemi Pazartesi de devam ediyor.

Ryanair (LON:RYA) %0,6 yükseldi. İndirimli hava yolu şirketi, Covid-19 karantinalarının hava trafiğini vurması ile cari mali yıl içinde 1 milyar Euro (1,2 milyar dolar) kaybedeceğini öngörmesine rağmen bol nakdi olduğunu ve “makul bir yaz” beklediğini söyledi.

BP (NYSE:BP) Umman’ın 2,6 milyar dolarlık hissesinin %20’sini satmayı kabul ettikten sonra %0,1 yükseldi. İlk çeyrekte net kâr paylaşan Siemens Healthineers (DE:SHLG) %1,3 yükselirken portföyünün %70’inin karantinalar yüzünden zarar gördüğünü söyledikten sonra Klepierre (PA:LOIM) hisseleri %5,7 azaldı.

Ekonomi verilerinde Aralık ayında Alman perakende satış rakamı aylık %9,6 geriledi. Euro bölgesinin İmalat PMI verisi, İtalya ve Fransa’daki gelişmeler sayesinde 54,8’e yükselerek düşüş beklentilerini aştı.

Cumartesi günü İngiltere’de hükümet kayıtları, rekor sayıda aşı uygulandığını göstererek ilk dozu alan toplam kişi sayısını 9 milyona yaklaştırdı.

Çoğu AB ülkesindeki aşı dağıtımı pek etkileyici olmadığı için geçen hafta diplomatik bir çatışmaya yol açmıştı. AB Komisyonu, İngiltere’nin bir bölümü olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda arasında olası bir sınır yaratacak şekilde aşı üzerine ihracat kontrolleri uygulayacağını söylemişti.

Bu karar hızla geri çekildi ancak uzun süre çalkantılı bir şekilde devam eden Brexit görüşmelerinin ardından iki taraf arasındaki güvensizliğin bir işareti oldu.

Pazartesi günü petrol fiyatları, dünya genelindeki vaka sayılarındaki artışın zirveyi gördüğü umudunun ve Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerinin desteğiyle yükseldi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,8 artışla 52,61 dolar olurken Brent %1 artışla 55,57 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,8 artışla 1.864,60 dolar olurken EUR/USD %0,3 kayıpla 1,2095’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google