Avrupa hisseleri yükseldi; UBS ve IFO hissiyata destek oldu

0 8

Investing.com – Bankacılık devi UBS’nin güçlü sonuçları ve IFO’nun olumlu hissiyat verilerinin yardımı ile Avrupa borsaları yükseldi.

DAX %1,4 yükselirken CAC 40 %0,1 ve FTSE %0,7 artış yaşadı.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi UBS, 2020’nin dördüncü çeyreği için bir önceki yıla göre %137 yüksek olan 1,71 milyar dolar net gelir raporladı. Hisseleri %3,8 artış yaşadı.

EQT (NYSE:EQT), küresel emlak yatırım yöneticisi Exeter Property Group’u almak için anlaşma imzaladıktan sonra hisseleri %9,6 artış yaşadı.

Bununla birlikte kurumsal haberlerin hepsi iyi değil. Dördüncü çeyrek satışları ile kârı beklenenin altında gelen Novartis %3,2 düşüş yaşarken Rolls-Royce (OTC:RYCEY), 2021’de 2 milyar sterlin (2,7 milyar dolar) nakit çıkışı beklediğini söyledikten sonra %11 geriledi.

Hissiyata destek olan bir diğer gelişme, IFO verilerine göre endüstriyel sektörde yer alan Alman ihracatçılar arasındaki hissiyatın, Ekim ayından beri gördüğü en yüksek seviyeyi görmesi oldu.

IFO başkanı Clemens Fuest, “Brexit ve ABD Başkanlığı konusundaki netlik, güçlü bir endüstriyel ekonomi ve küresel aşılamaların başlaması, Alman ihracat endüstrisinde temkinli bir iyimserlik yarattı” dedi.

İngiltere’de başvuru sayısı Aralık ayında 7.000 artarak 35.000 beklentilerinin altında kalırken Kasım ayı işsizlik oranı %5,0’a düştü.

Bununla birlikte ABD Başkanı Joe Biden’in önerdiği paketin boyutu konusunda milletvekilleri tartışırken böyle bir anlaşmanın zamanlamasına dair şüpheler oluştu. Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, kapsamlı bir anlaşmanın dört ila altı haftayı bulabileceği konusunda uyardı.

Avrupa’da İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın kendisine parlamentoda daha geniş destekle yeni bir hükümet kurma görevi vereceğini umarak istifasını Salı günü devlet başkanına teslim etmesi bekleniyor.

Conte, hükümetin koronavirüs krizi ve resesyonu ele alma şekli yüzünden koalisyonundan küçük bir partinin ayrılması ile geçen hafta siyasi bir darbe yedi.

Salı günü petrol fiyatları, Covid-19 salgını şiddetli ekonomik hasara yol açmaya devam ederken ABD teşvik paketinin hızlı bir şekilde onaylanacağına dair umutların sönmesi ile zayıfladı.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) stok raporu ilerleyen saatlerde açıklanacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 52,60 dolar olurken Brent %0,1 azalarak 55,64 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,1 düşüşle 1.853,10 dolar olurken EUR/USD %0,1 azalarak 1,2130’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google