Avrupa Merkez Bankası: Faizler sabit, tahvil alım programından çıkış kesin değil

0 6

ECB’den yapılan açıklamada, yönetim konseyinin, bugünkü toplantısında, faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25’te sabit bırakıldığı bildirildi.

Piyasada ECB’nin faiz oranlarında ve PEPP’in toplam büyüklüğünde bir değişlik beklenmiyordu.

Bankanın, Varlık Alım Programı çerçevesinde aylık net alımların faiz politikasının destekleyici etkisini güçlendirmek için gerektiği sürece devam ettirilmesinin beklendiğine yer verilen açıklamada, alımların bankanın faiz oranlarını artırmaya başlamadan kısa bir süre önce sona ereceği öngörüldü.

Açıklamada, 10 Aralık 2020’de 500 milyar avro artırılarak 1 trilyon 850 milyar avroya çıkarılan PEPP’te net varlık alımların en azından Mart 2022’ye kadar ya da “Kovid-19 krizinin sona erdiği” kararı verilene kadar devam edeceğinin altı tekrar çizildi.

Tahvil alımlarının başlangıçta olduğundan daha hızlı bir seviyede yapılmaya devam edileceğine yer verilen açıklamada, finansal koşullarda sıkılaşmanın önlenmesi için tahvil alımlarının esnek yapılacağı belirtildi.

ECB’nin açıklamasında, bankanın varlık alım programı kapsamındaki net alımların aylık 20 milyar avro seviyesinde devam edileceği ifade edilerek, enflasyon hedefine yönelik “enflasyonun hedeflenen seviyeye sürdürülebilir şekilde hareket etmesinin sağlanması için tüm enstrümanların uygun şekilde ayarlanmasına hazır olmaya devam ediyoruz” mesajı verildi.  (Bu yazı Timeturk.com’dan alınmıştır).

Halen Francois Lagarde’nin basın toplantısı sürüyor. Verdiği mesajları da okurlarımızla paylaşacağız. AMB kararı döviz ve tahvil  pazarında biraz tatsızlık yarattı. AB’de aşılamanın hızlanması ile AMB’nın yaz sonlarında PEPP adı verilen tahvil alım programını kademeli olarak sonlandırması bekleniyordu.  AMB hala ilerki toplantılarda bu kararı alabilir. Ancak, başta Hindistan, Türkiye, Brezilya ve Arjantin’de gözlenen yeni vaka patlamaları tüm dünyada normallleştirmeyi geciktirebileceği için tahvil alımını uzatması da söz konusu.

Karar metninin açıklanması sonrası Euro/dolar 1.20 civarında, hafif kayıplarla günü sürdürüyor. ABD ve Alman DİBS’de de hafif değer kaybı var.

Avrupa’nın salgınla başa çıkamaması, ya da Alman Anayasa Mahkemesi’nin onayladığı Ortak Borçlanma ve Mali Yardım Paketi’nin üye ülkelere dağıtımında gecikme, AB para politikasını da değiştirmeye kadir. AMB’nın daha uzun süre para basması, ABD doları yararına olacak. Dün Bloomberg’e konuşan S&P Analytics’in ünlü baş ekonomisti Mark Zandl Euro/dolar’da yeni hedefi 1.25 olarak işaret etti.

Goldman Sachs EUR/USD için Beklentilerini Yükseltti

JP Morgan: Gelişen Ülke paralarını satın

AMB:  Avrupa bankalarının zararı rapor edilenden fazla

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google