Avrupa piyasaları aşı umutları ile yüksek işlem görüyor; Vivendi kazandı

0 8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Bölgenin aşılama programı hız kazanırken ekonomik toparlanma iyimserliğinin desteğiyle Avrupa borsaları Pazartesi günü yüksek işlem görüyor.

DAX %0,3 artış yaşarken FTSE 100 %1,1 ve CAC 40 %0,8 yükseldi.

Blokun Sağlık Temsilcisi Stella Kyriakides’e göre AB, mutasyonlarla savaşmak için uyarlanan koronavirüs aşılarına hızlı onaylar verecek.

AB yetkilileri, üye ülke halklarının çoğu için aşıyı edinme hızı konusunda eleştiriyle karşılaştı. Tam aksine İngiltere ise Pazar günkü duyurusunda 15 milyon kişinin ilk dozu aldığını söyleyerek katı karantina tedbirlerinin esneyeceğine dair umutları artırdı.

Kurumsal gelişmelerde; Vivendi (OTC:VIVHY) Pazartesi günkü duyurusunda, bağlı kuruluşu Universal Music Group’u yıl sonuna kadar ayırmayı düşündüğünü söyledi ve hisseleri %20 üzerinde artış yaşadı.

Sky News’a göre Rolls-Royce (OTC:RYCEY), pandemi krizini yönetmeye çalışırken maliyet düşürme ve sadeleştirmeyi yönetmeye yardımcı olması için CFO olarak Deloitte’un eski ortağı Panos Kakoullis’i seçti ve hisseleri %1,2 yükseldi.

Equinor (OTC:STOHF) ise Norveç’te bir grev ihtimaline karşı uyarmış olsa da yüksek petrol fiyatları sayesinde %2,3 artış yaşadı.

Daimler (OTC:DDAIF) Cumartesi günkü açıklamasında ABD birimi Mercedes-Benz USA’nın, yazılım sorunlarından dolayı 2016’dan beri sattığı 1,29 milyon aracı geri çağırdığını söyledi ancak buna rağmen Alman otomobil üreticisinin hisseleri %0,6 yükseldi. Diğer yandan borsa operatörü Euronext (PA:ENX), yeni başkan olarak UBS’nin eş-başkanı Piero Novelli’yi atadıktan sonra %0,7 geriledi.

Hissiyatı destekleyen diğer haberler Asya’dan geldi. Japonya’nın GSYH dördüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdü. Bu gelişme, Nikkei endeksinin, Ağustos 1990’dan beri ilk kez psikolojik eşik olan 30.000 seviyesini geçmesini sağladı.

Ekonomi cephesinde; Euro bölgesi maliye bakanları, blokun ekonomik toparlanmasını konuşmak üzere Pazartesi günü sanal bir toplantı yapacak. Bundesbank ise Alman ekonomisi üzerine aylık raporunu paylaşacak.

Pazartesi günü petrol yükseldi. Suudi Arabistan’ın Yemen’den gelen patlayıcı yüklü bir insansız hava aracını durdurmasıyla Ortadoğu’da gerilim ortaya çıktı.

Ayrıca Texas’taki soğuk kış havası, zorlu taşıma koşulları ile elektrik kesintileri yüzünden ABD’deki önemli petrol bölgelerinden gelen tedariki tehdit ediyor.

Interfax raporuna göre Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, üst düzey üreticilerin petrol kesintilerini takiben petrol piyasalarının artık dengede olduğunu söyledi.

WTI %1,9 artışla 60,59 dolar olurken Brent %1,4 yükselerek 63,28 dolara yükseldi. Her ikisi de geçen yılın Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 1.818,15 dolar olurken EUR/USD %0,2 artışla 1,2138’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google