Avrupa piyasaları düşük; hafta biterken temkinlilik hakim

0 7

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, siyasi belirsizlik ortamında haftayı temkinli bir şekilde bitirmek üzere Cuma günü düşük açılıyor.

DAX %0,2 düşüş yaşarken CAC 40 %0,2 ve FTSE 100 %0,2 geriledi.

AB ve İngiltere arasındaki Brexit gerginliği devam ediyor. Perşembe günü üst düzey yetkililerin üç saat konuşmalarına rağmen iki taraf, Kuzey İrlanda’da Brexit anlaşmasını nasıl uygulayacakları konusunda çözüm bulamadı.

İngiltere, Büyük Britanya’dan İrlanda Denizi üzerinden geçen mallara denetleme uygulanmasının ardından anlaşmanın Kuzey İrlanda protokolünde değişiklik yapmak istiyordu.

İtalya’nın 5 Yıldız Hareketi üyeleri, ulusal birlik hükümetinin başı olarak göreve gelmesi için Başbakan adayı Mario Draghi’yi desteklemek için oylama yaptı.

Ekonomik gelişmelerde; İngiltere GSYH’si dördüncü çeyrekte %1 büyüyerek analistlerin beklentilerini ikiye katladı ve pandemi kaynaklı bir resesyon daha yaşanma ihtimalini önledi.

Bununla birlikte bu, İngiltere ekonomisinin %9,9 küçülmüş olduğu anlamına gelmeye devam ediyor. Salgının yol açtığı karantinaların verdiği zarar ile bu, tarihteki en büyük düşüş oldu.

Kurumsal sektörde ise bankacılık sektörü ilgi çekecek. Perşembe günü Credit Agricole (OTC:CRARY), UniCredit ve Commerzbank (DE:CBKG) ardından ING (AS:INGA) dördüncü çeyrek verilerini paylaştı.

Kozmetik sektörü de ilgi toplayacak. L’Oreal (PA:OREP) kur ayarlı satışlarda %4,8 artış raporlayarak beklentileri aştı.

Cuma günü petrol fiyatları geriledi. Bu yıl için talepte toparlanma konusunda etkili sanayi kuruluşları temkinli davrandı.

Hem OPEC hem IEA (Uluslararası Enerji Ajansı), yılın ilk yarısında başta Avrupa olmak üzere gelişmiş ekonomilerdeki karantinalara değinerek 2021 petrol tüketim tahminlerini sırayla 100.000 ve 200.000 varil düşürdü.

WTI, %0,8 düşüşle 57,75 dolar olurken Brent %0,7 kayıpla 60,70 dolara yükseldi. Her ikisi de Çarşamba gününü, Ocak 2020’den beri gördükleri en yüksek seviyelerde bitirdi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 1.819,50 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,2124’e geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google