Avrupa piyasaları düşük; karantina endişeleri ile temkinlilik hakim

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları Pazartesi günü zayıfladı. Yatırımcılar salgın ve aşı dağıtımları ile ilgili haberlere odaklanırken hafta temkinli başlıyor.

DAX %1,3 düşerken CAC 40 %1,1 kaybetti ve FTSE %1,1 geriledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Pazartesi günü İngiltere’nin üçüncü karantinasıyla ilgili bir yol haritası çizecek. Ülke, Şubat ortasına kadar 15 milyon İngiliz’i aşılama hedefine ulaştı.

Bununla birlikte Johnson, kaygısızlığı önlemek gerektiğini ve karantinanın yavaş yavaş kaldırılacağını söyledi. Gazete raporlarının öne sürdüğüne göre Paskalya tatiline kadar seyahat ve ağırlama endüstrisinin normalleşmeye yaklaşması bile mümkün değil.

Seyahat sektörü, mobilite kısıtlamaları nedeniyle zarar gördü. Pazartesi günü British Airways sahibi IAG (LON:ICAG), 2 milyar sterlinlik bir kredi için nihai anlaşmaya vararak toplam likiditesini 2,45 milyar sterlin (3,4 milyar dolar) artırdı ve 450 milyon sterlinlik emeklilik ödemesini ertelemek için de bir anlaşma yaptı. Genel olarak zayıf olan bir günde hisseleri %0,6 yükseldi.

İngiltere, aşı dağıtımının hızı konusunda Avrupa’nın parlak çocuğu ve kıta Avrupa’sının bir süre daha kilit altında olacağına dair endişeler mevcut. Nitekim güney Fransa’da Nice belediye başkanı Pazar günü turist akışını azaltmak için bir hafta sonu karantinası çağrısında bulundu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın da Pazartesi günü konuşma yapacakken Almanya’nın IFO iş iklimi endeksi Şubat ayında beklenenin üzerinde yükseldi. Hem mevcut performans hem de beklentiler güçlü geldi. İmalat en güçlü sektör olmaya devam etti.

Kurumsal sektörde; Galp Energia (LS:GALP) %3,2 kaybetti. Portekizli enerji şirketi dördüncü çeyrekte kayıp paylaşırken GardaWorld, G4S (CSE:G4S) için verdiği hisse başına 235 penilik teklifi revize etmeyeceğini söyledikten sonra G4S hisseleri %9,8 geriledi.

Fransız otomobil parçası üreticisi Faurecia (PA:EPED), 2025’e kadar satışların 25 milyar Euroya (30,29 milyar dolar) yaklaşmasını ve faaliyet marjının satışların %8’ini aşmasını hedeflemiş olsa da %3,4 geriledi.

Pazartesi günü petrol yükseldi. ABD üretimi, geçen hafta yaşanan şiddetli soğuk havanın etkisinden yavaş yavaş kurtuluyor.

Texas ve civar bölgelerdeki soğuk hava patlamasının, tahminen günlük 4 milyon varil üretimin durmasına sebep olmasının ardından petrol sahası ekibinin üretimi tamamen başlatması, birkaç gün daha sürebilir.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,5 artışla 59,55 dolar olurken Brent %0,6 artışla 62,53 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,9 artışla 1.792,70 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2102’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google