Avrupa piyasaları düşüşte; İngiltere GSYH’si rekor düşüş yaşadı

0 8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları Cuma günü zayıfladı ve İngiltere’nin, tarihin en büyük ekonomik düşüşünü yaşamasının ardından haftayı temkinli bir şekilde bitiriyor.

DAX %0,8 düşüş yaşarken FTSE 100 %0,5 ve CAC 40 %0,6 yükseldi.

Cuma günü yayınlanan resmi rakamlar, İngiltere ekonomisinin 2020’de %9,9 küçüldüğünü gösterdi. Koronavirüs, hakim hizmet sektörünü felç etmeye devam ederken modern kayıtlar başladığından beri görülen en büyük yıllık düşüş oldu.

Yine de haberler o kadar da kötü değil: İngiltere’nin GSYH’si Ekim-Aralık arasında gerçekte %1,0 büyüdü – beklentiler bu oranın yarısı kadardı.

Bu rapor, İngiltere’nin resesyona girmesini imkansız kılıyor ancak ekonomi, mevcut karantinaların etkilerinden dolayı 2021 başında büyük bir küçülme yaşayacak.

İngiltere hala AB ile olan geçmiş ticari ilişkilerini bitirmekle uğraşıyor. Perşembe günü üst düzey yetkililer üç saat konuşmalarına rağmen iki taraf, Kuzey İrlanda’da Brexit anlaşmasını nasıl uygulayacakları konusunda çözüm bulamadı. Bazı veriler, en azından kısa vadede Londra finans ticaretinin kıtaya aktığına işaret ediyor.

İtalya’nın 5 Yıldız Hareketi üyeleri, ulusal birlik hükümetinin başı olarak göreve gelmesi için Başbakan adayı Mario Draghi’yi desteklemek için oylama yaptı. Draghi’nin hafta sonu bakanlarını seçmesi bekleniyor.

Kurumsal sektörde; ING (AS:INGA) beklenenden daha iyi çeyreklik rapor sunduktan sonra %4,8 yükseldi.

ASML (AS:ASML), çip kıtlığının yarı iletken sektördeki tedarikçiler üzerinde baskı yapan bir talep artışının bir semptomu olduğunu söyledikten sonra hisseleri %1,5 yükseldi.

Öte yandan L’Oreal (PA:OREP), kur ayarlı satışlarda %4,8 artış raporlayarak beklentileri aştıktan sonra hisseleri %1,9 kazandı.

Cuma günü petrol fiyatları geriledi. Bu yıl için talepte toparlanma konusunda etkili sanayi kuruluşları temkinli davrandı.

Hem OPEC hem IEA (Uluslararası Enerji Ajansı), yılın ilk yarısında başta Avrupa olmak üzere gelişmiş ekonomilerdeki karantinalara değinerek 2021 petrol tüketim tahminlerini sırayla 100.000 ve 200.000 varil düşürdü.

WTI, %1,2 düşüşle 57,55 dolar olurken Brent %1,1 kayıpla 60,48 dolara geriledi. Her ikisi de Çarşamba gününü, Ocak 2020’den beri gördükleri en yüksek seviyelerde bitirdi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,8 düşüşle 1.813,10 dolar olurken EUR/USD %0,2 kayıpla 1,2107’ye geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google