Avrupa piyasaları düşüşte; Total raporu enerji sektörüne destek oluyor

0 8

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa piyasaları Salı günü düşüş yaşadı. Ancak enerji sektörü, Total’in olumlu haberleri sayesinde üstün performans gösterdi.

DAX %0,5 düşüş yaşarken FTSE 100 %0,1 ve CAC 40 %0,1 geriledi.

Fransız petrol devi Total (PA:TOTF), dördüncü çeyrekte beklenenden daha iyi bir rapor sunarak piyasayı şaşırttıktan sonra %2 yükseldi.

Şirket, petrolün istikrara kavuşması ile dördüncü çeyrek kazancında toparlanma olduğunu söyledi ancak varlık değerlerinin düşmesinin verdiği zararla, 2020 için bütün olarak 7,2 milyar dolar net kayıp yaşadı.

Küresel hisse senedi piyasaları son birkaç ay içinde güçlü bir artış yaşadı. Hükümetler ve merkez bankaları, büyük harcama paketleri ile genişlemeci para politikalarına devam ederken ekonomik büyümenin geleceğine ilişkin iyimserlik piyasaları destekledi.

DAX Pazartesi günü tüm zamanların yükseğine ulaşsa da Avrupalı majör endeksler genel olarak zayıf artışlar yaşadı. Kıta, virüsün ikinci dalgası ile zarar görmeye devam ediyor ve AB’nin aşı programı, ABD ve İngiltere’nin gerisinde kalıyor.

Diğer kurumsal haberlerde; Demant (CSE:DEMANT) %13 yükseldi. Şirket, 2020’nin ikinci yarısı için beklentileri kolayca aştı.

Ocado (LON:OCDO), 2020’de online satışlarında %35 artış raporlamış olsa da %1,9 geriledi. Bundan dolayı şirket, yıl genelinde ufak bir kayıp raporladı.

Ekonomik takvim olarak görece sakin bir günde Almanya’nın ihracatı, Çin ve ABD ile olan güçlü ticaretinin yardımıyla Aralık ayında yükseldi.

Salı günü petrol fiyatları, yakıt talebinde toparlanma iyimserliği ile majör üreticilerin üretim kesintileri sayesinde yükselmeye devam ederek 13 ayın yükseğine ulaştı.

Yatırımcılar şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol verilerini bekliyor.

WTI %0,3 artışla 58,14 dolar olurken Brent %0,2 yükselişle 60,80 dolara yükseldi. Her iki sözleşme de 2020 Ocak ayından bu yana en yüksek seviyelerinde işlem görüyor ve 2019 Ocak ayından beri görülen en uzun kazanç zinciri ile yedinci seansta da artış kaydetti.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,7 yükselişle 1.846,75 dolar olurken EUR/USD %0,4 artışla 1,2101’e yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google