Avrupa piyasaları karışık; kazançlar ve Covid-19 gelişmeleri ilgi odağında

0 8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları Pazartesi günü karışık. Yatırımcıların gözü Covid-19 gelişmeleri ile kazanç raporlarında.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,1 ve FTSE %0,1 düşüş yaşadı.

Yatırımcıların, Covid-19 aşılarının dünya genelinde enfeksiyon oranlarını azaltmaya başlayacağına ve Başkan Joe Biden yönetiminde daha güçlü bir ekonomik toparlanma üzerine bahis koyması ile hisse senedi piyasaları son birkaç hafta boyunca sağlıklı artışlar yaşadı.

Bununla birlikte aşı dağıtımları düzensiz. İngiltere’de görece hızlı bir süreç yaşanırken Fransa’da daha yavaş ilerliyor. AstraZeneca (NASDAQ:AZN), üretim ortaklarından birinde yaşanan üretim darboğazı nedeniyle Cuma günü teslimatta yeni gecikmeler olabileceği konusunda uyardı. İtalya, aşı teslimatlarındaki gecikmelerden dolayı Pfizer (NYSE:PFE) ve AstraZeneca’ya (NASDAQ:AZN) dava açma tehdidinde bulundu.

Buna ek olarak Fransız gazete Journal du Dimanche Pazar günkü raporunda, halihazırda 12 saatlik sokağa çıkma yasağı uygulayan Fransa’nın üçüncü bir karantina uygulayabileceğini bildirdi.

Hollandalı sağlık teknolojileri şirketi Philips (AS:PHG), dördüncü çeyrek net kârında %7 artış olmasıyla hisselerinde %2,8 yükseliş yaşarken Siemens Energy (DE:ENR1n) mali ilk çeyrekte net kâra döndükten sonra %2,5 kazandı.

Mücadele içinde olan İngiltere perakende sektöründe; ASOS (LON:ASOS)  Topshop, Topman ve Miss Selfridge markalarını yönetim dışı satın almak için “özel” görüşmelerde bulunduğunu söyledikten sonra hisselerinde %3,5 artış yaşarken Debenhams markasını satın aldığını onaylayan Boohoo .com (LON:BOOH), %3,8 yükseldi. Öte yandan Alman online moda zinciri Zalando (DE:ZALG) ve otomobil üreticisi Volvo (ST:VOLVb), tüm zamanların yükseğini gördü.

ABD’de yatırımcılar, Cumhuriyetçi milletvekillerinin muhalefetine rağmen Başkan Biden’in önerdiği 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin yakın zamanda Kongre’den geçeceğine dair umutlu.

ABD kazanç dönemi bu hafta tam gaz ilerliyor. Salı günü Microsoft (NASDAQ:MSFT), Çarşamba günü Apple (NASDAQ:AAPL), Facebook (NASDAQ:FB) ve Tesla (NASDAQ:TSLA) var. 

Ayrıca ABD’de Fed 2021’in ilk politika toplantısını yapacak ve politika kararı Çarşamba günü açıklanacak. Dünyada ise Dünya Ekonomi Forumu dijital formatta başlayacak. Konuşma yapacaklar arasında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) baş ekonomisti Philip Lane de var.

Ekonomik veri cephesinde Almanya’nın IFO enstitüsü, Ocak ayına ait iş iklimi anket sonuçlarını paylaşacak.

Petrol fiyatları Cuma günkü kayıplarından toparlanarak Pazartesi günü yükseldi. ABD stoklarında, 15 Ocak’a kadarki hafta içinde 4,4 milyon varil artış olduğu raporlandı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,7 artışla 52,65 dolar olurken Brent %0,6 yükselişle 55,56 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 1.852,40 dolar olurken EUR/USD %0,1 yükselerek 1,2176’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google