Avrupa piyasaları karışık; Renault geriledi

0 7

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Cuma günü karışık seyretti. İngiltere zayıf perakende satış verilerinin ardından düşük performans sergiliyor. Yatırımcılar ayrıca Renault ve Hermes’in de içinde olduğu isimlerin kurumsal sonuçlarını sindirmeye çalışıyor.

DAX %0,3 artarken CAC 40 %0,3 yükseldi ve FTSE %0,1 geriledi.

Birincil olmayan mağazaların tekrar karantinaya girmesi ile İngiltere’nin Ocak ayı perakende satışları ay bazında %8,2 düşüş yaşadı. Bu, salgının başladığı 2020 Nisan’ında yaşanan düşüşün ardından en büyük ikinci düşüş ve İngiltere’nin hizmet sektörü bazlı ekonomisinin yaşadığı zararın göstergesi oldu.

Ekonomik gelişmelerin hepsi kötü değil: Alman ekonomi faaliyeti sekizinci ayda da arttı. IHS Markit’e göre imalat, üç yılın en hızlı temposunda büyüdü.

Fransız fabrikalar da 2018 başından beri en hızlı büyümesini raporladı ancak özel sektör ekonomisi genel olarak küçüldü.

Kurumsal gelişmelerde Renault (PA:RENA) %3,2 kaybetti. Fransız otomobil üreticisi yıllık 8 milyar Euro (9,68 milyar dolar) zarar paylaştı. CEO Luca de Meo “elektronik bileşen tedarikindeki sıkıntıların yanında sağlık kriziyle ilgili bilinmezler düşünüldüğünde 2021 zor olacak” dedi.

Volkswagen (DE:VOWG_p), en değerli markası Porsche’u ayırmayı düşündüğüne dair raporların ardından %2,2 yükselişle bir yılın yükseğini gördü.

Hermes International (OTC:HESAF) %5,8 kazandı. Lüks tüketim malı üreticisi, satışların dördüncü çeyrekte büyük bir toparlanma yaşadığını söyledi. Bunun tam aksine rakibi Kering (OTC:PPRUY) de bu haftanın başlarında amiral markası Gucci’de hayal kırıklığı yaratan satışlar raporladı.

Allianz (DE:ALVG) dördüncü çeyrekte bir yıl öncesine göre net kârında %2,2 düşüş paylaşarak beklentileri aştıktan sonra %2,2 yükseldi. Swiss Re (OTC:SSREY) 2020 için net zarar kaydetmesine rağmen hisseleri büyük oranda sakin seyretti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson başkanlığında 7G liderlerinin online toplantısı dikkatlerde olacak. ABD Başkanı Joe Biden ile İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin de ilk kez içinde olacağı liderlerin, grubun Çin ile olan ilişkisinin ve yeni koronavirüsle mücadele planlarının yanında harap olmuş ekonomiyi de tartışması bekleniyor.

Cuma günü petrol fiyatları 13 yılın yükseğinden çekildi. ABD’nin en büyük petrol üreticisi Texas’taki kuyular, beklenmedik kış havası krizi geçtikten sonra üretime yeniden başladı. Operasyonların devam etmesinin zaman alacağına ve bunun da önümüzdeki haftalarda ham petrol stoklarında artışa yol açması muhtemel bir talep boşluğu yaratacağına dair endişeler arasında ilgi şimdi rafineriler üzerindeki etkiye kayıyor.

Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) Perşembe günkü raporuna göre ABD ham petrol stokları, geçen hafta 7,3 milyon düşüş ile Mart ayından beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,8 düşüşle 59,42 dolar olurken Brent %1,4 düşüşle 63,03 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 kayıpla 1.773,10 dolar olurken EUR/USD %0,3 artışla 1,2128’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google