Avrupa piyasaları yüksek; Credit Agricole güçlü artışlar paylaştı

0 0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, Credit Agricole (OTC:CRARY) da dahil güçlü kazanç raporlarının yardımıyla Perşembe günü yükseldi.

DAX %0,5 artış yaşarken FTSE 100 %0,5 ve CAC 40 %0,2 yükseldi.

Borsalar, ek mali teşvik ile küresel aşı programlarının, ekonomik büyümeyi başlatacağı beklentileri üzerine son birkaç aydır güçlü artışlar yaşadı.

Bununla birlikte devam eden kazanç sezonu, Perşembe günü hakim itici güç olabilir. Özellikle ilgi odağında bankacılık sektörü var.

Credit Agricole (OTC:CRARY) dördüncü çeyrekte 124 milyon Euro (150 milyon dolar) net gelir raporladı. Paris merkezli banka, düşük karşılık ve beklenenden daha büyük temettü getirisi raporlayarak Covid-19 salgınının en kötü döneminin bittiğine işaret ettikten sonra hisselerinde %5,1 artış yaşadı.

Öte yandan Alman banka Commerzbank (DE:CBKG), varlıklardaki değer düşüklüğü ve gelecekteki işten çıkarmalar için kaydedilen maliyetler ile çeyrek dönem için 2,7 milyar Euro (3,3 milyar dolar) kayıp raporladıktan sonra gelirinin bu yıl “bir miktar” küçülebileceğini söyledi ve hisseleri %5,1 düşüş gösterdi.

Çarşamba günü UniCredit (MI:CRDI), yatırım bankacılığı işinde değer düşüklüğü sonrasında beklenenden daha büyük kayıp paylaşırken CEO Jean Pierre Mustier istifa etti ve hisseleri %2,3 geriledi.

Öte yandan AstraZeneca (NASDAQ:AZN) %1,8 kazandı. İngiltere merkezli ilaç üreticisi, Covid-19 aşısı olmadan bile 2021’de büyüme öngördü ve çeyrek dönemlik satış tahminlerini aştı; yatırım bankası Artisan Partners (NYSE:APAM) Fransız gıda şirketinde stratejik değişim talep ettikten sonra Danone PA:DANO) %3 kazandı ve ArcelorMittal (NYSE:MT), temettüsünü pekiştirip yeni CEO olarak Aditya Mittal’i getirmesinden sonra hisseleri %0,5 kaybetti.

Buna ek olarak Volkswagen (DE:VOWG_p), otomatik sürüş gelişimini hızlandırmak için ABD teknoloji devi Microsoft (NASDAQ:MSFT) ile ortak olduğunu duyurduktan sonra hisseleri %1 yükseldi.

Perşembe günü Avrupa’da pek ekonomi verisi yok ancak yatırımcıları, ABD’deki işsizlik başvurularını izliyor olacak.

Perşembe günü petrol fiyatları zayıfladı. ABD ham petrol arzında yaşanan beklenenin üzerinde düşüş, talepte toparlanma umutlarını artırsa da yatırımcılar kâr realizasyonu yaptı.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) Çarşamba günkü raporunda, 5 Şubat ile biten haftada 6,64 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi. Ham petrol art arda üçüncü kez düşerek Mart ayından bu yana gördüğü en düşük seviyesine geriledi. Az da olsa bir artış bekleniyordu.

WTI Çarşamba günü art arda sekizinci günlük artışını yaşadıktan sonra %0,6 düşüşle 58,35 dolar olurken Brent, önceki dokuz seansta yaşadığı artışın üzerine %0,6 kayıpla 61,09 dolara geriledi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 yükselişle 1.843,30 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2123’e yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google