Avrupa piyasaları yüksek; Credit Suisse ve Barclays kazanç silsilesinin başını çekiyor

0 1

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Yatırımcılar Credit Suisse (SIX:CSGN) ve Barclays (LON:BARC) gibi bankacılık devlerinin kazanç raporlarına odaklanırken Avrupa borsaları Perşembe günü yükseldi.

DAX %0,3 artarken CAC 40 %0,2 yükseldi ve FTSE %0,1 kaybetti.

Avrupa hisse senedi piyasaları, Covid-19 aşı dağıtımının ekonomide hızlı bir büyümeye yol açacağına olan inancın ve güçlü kazanç sezonunun da desteğiyle güçlü bir ralli yaptı.

Geçen haftanın sonunda Morgan Stanley (NYSE:MS), Avrupalı şirketlerin %60’ının hisse başına kazanç (EPS) tahminlerini aşarken şimdiye kadar %18’inin de kaçırdığını hesapladı.

ABD’li yatırım bankası “bu çok güçlü bir sonuç ve 2020’nin dördüncü çeyreğini, 2007’ye kadar olan en güçlü verileri sunma yolunda ilerliyor” dedi. “Bankalar ise başı çekiyor; banka sektörünün %80’i şimdiye kadar beklentileri aştı.”

Perşembe günü sektör daha az hissedar desteği aldı. Credit Suisse (NYSE:CS) ABD’deki mülk borcuyla ilgili yasal mücadele için ayrılan karşılıkların baskısı ile dördüncü çeyrek için 353 milyon frank (292,79 milyon dolar) net zarar kaydettikten sonra hisseleri %0,5 geriledi.

Barclays (LON:BARC) ise yıllık kârının yarı yarıya düştüğünü raporladıktan sonra hisselerinde %1,5 kayıp yaşadı. Bununla birlikte salgın yüzünden bir yıllık bir aranın ardından temettü ödemelerine devam ederken 700 milyon sterline kadar hisse geri alımı duyurdu.

Öte yandan Airbus (PA:AIR) 2020 için tüm yıl zararı paylaştı ve bu da Avrupalı uçak üreticisinin temettüsünü durdurması ile sonuçlandı. Bunların ardından hisseleri %3,2 değer kaybetti. Orange (PA:ORAN) hisseleri, dördüncü çeyrekte çekirdek faaliyet kârında bir düşüş raporlamasının ardından %5 geriledi.

Almanya’da Thyssenkrupp (DE:TKAG), çelik bölümünün olası satışı için Liberty Steel ile görüşmeleri bitirip işi kendi kendine sürdürmeye çalışacağını söyledikten sonra hisseleri %0,9 kazandı. Daimler (OTC:DDAIF) 2021 satış ve faaliyet kârında önemli gelişmeler beklediğini söyledikten sonra %2,2 yükseldi.

Ekonomik veri takvimi Avrupa için epey zayıf ancak ABD takviminde haftalık ilk işsizlik başvuruları var. Bir önceki hafta 793.000 olarak raporlanan rakamdan 765.000’e düşüş bekleniyor. Ocak ayı konut başlangıçları için beklentiler ise önceki aya göre ufak bir düşüşle 1,66 milyon olduğu yönünde.

Texas ve petrol üreten diğer eyaletleri vuran arktik hava şartları, üretime zarar vermeye devam ederken Perşembe günü petrol fiyatları artışını sürdürdü.

Buna ek olarak Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerine göre ABD ham petrol stokları geçen hafta 5,8 milyon varil düşüş yaşadı. Beklentiler 2 milyon varilin biraz üzerinde bir düşüş yönündeydi.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) stok verileri ise Pazartesi günkü tatilden dolayı bir gün gecikmeli olarak Perşembe günü paylaşılacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,6 artışla 61,52 dolar olurken Brent %0,8 artışla 64,85 dolardan işlem gördü. Her ikisi de bu haftanın başında 13 ayın yükseğine ulaştı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,7 artışla 1.785,75 dolar olurken EUR/USD %0,2 artışla 1,2064’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google