Avrupa piyasaları yüksek; güçlü kurumsal kazanç raporları destek oluyor

0 7

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları Perşembe günü yükselmeye devam etti. Yatırımcılar güçlü kurumsal kazanç raporları ile neşelendi.

DAX %0,5 artarken CAC 40 %0,5 ve FTSE %0,6 yükseldi. İtalya’nın FTSE MIB endeksi %0,2 artış yaşadı.

Kurumsal cephede; Bayer (OTC:BAYRY), Roundup’ın kansere yol açtığı gelecekteki yasal hak talepleri için 2 milyar dolarlık bir anlaşma yaptıktan sonra %5 yükseldi.

Nokia (NYSE:NOK) %1,1 kazandı. Yeni CEO Pekka Lundmark’ın strateji yenilemesinin ardından dördüncü çeyrekte beklenenden daha iyi bir gelir paylaştı.

Shell (LON:RDSa) 2020’de koronavirüs salgını enerji talebini vururken kârı en az yirmi yılın en düşük seviyesine düşmesine rağmen bir güven işareti olarak temettü oranını tekrar artırmayı beklediğini söyledikten sonra hisseleri %1 kazandı.

Deutsche Bank (DE:DBKGn), yatırım bankacılığı bölümündeki artışlar üzerine 2014’ten beri ilk kez 2020’de yıllık ufak bir kâr elde etti. Bununla birlikte hisseleri, bankadan daha fazlasının beklenmesi ile %1,8 geriledi.

ABD’den ek teşvik beklentisi küresel piyasaları destekledi. Kongre’deki Demokratlar, Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 yardım paketinin, Cumhuriyetçilerin desteği olmasa bile büyük ölçüde küçültülmemiş olarak geçmesini sağlamak için bir manevra yaptı.

İtalya’da Avrupa Merkez Bankası (ECB) eski başkanı Mario Draghi, ulusal bir birlik hükümeti kurma isteğini kabul etti.

Ekonomi cephesinde bugün Euro bölgesi perakende satış raporu var ve Kasım ayındaki büyük düşüşün ardından Aralık ayında toparlanması bekleniyor.

Bununla birlikte İngiltere Bankası’nın (BoE) son politika toplantısı ilgi odağında olacak. Merkez bankasının faizleri ve tahvil alım temposunu koruması bekleniyor ve İngiltere, hızlı bir aşı kampanyasının avantajını gördükçe negatif faiz oranları fikrinden daha da uzaklaşabilir.

Perşembe günü petrol fiyatları yükseldi. ABD ham petrol stokları 10 ayın en düşük seviyesine gerilerken üretici grubu da üretim kesintisine olan bağlılığını korudu.

OPEC+, salgının küresel hareketlilik üzerindeki baskısından dolayı talepte yaşanan büyük kesintilerle başa çıkan bir pazarı dengeye kavuşturmak için atılan bir adım ile Çarşamba günkü toplantıda mevcut petrol üretimi politikasını uzattı.

WTI Çarşamba günü bir yılın yükseğini gördükten sonra %0,6 artışla 56,07 dolar oldu. Brent %0,2 yükselişle 58,81 dolara yükseldi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,7 düşüşle 1.821,90 dolar olurken EUR/USD %0,4 düşüşle 1,1992’ye geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google