Avrupa piyasaları yüksek; ilgi kaynak hisseleri ve HSBC üzerinde

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları, bölgenin en büyük bankası olan HSBC’nin beklenenden daha iyi gelen kazançları kadar emtialardaki rallinin de yardımıyla Salı günü yüksek açılıyor.

DAX %0,2 artarken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,1 yükseldi.

Yoğunlukla kaynak ağırlıklı hisse senetlerindeki artışların yardımıyla emtia fiyatları iyi bir seri yakaladı.

ABD üretiminin geçen hafta Texas ve civarındaki soğuk havanın etkisinden yavaş yavaş kurtulması ile Salı günü petrol fiyatları yükseldi.

Bakır, kalay ve kurşun gibi ana metaller, küresel toparlanma umutları ve arz sıkıntıları üzerine yükseliyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,1 artışla 62,38 dolar olurken Brent %1,2 artışla 65,12 dolardan işlem gördü. Bu hareketler öncesinde yaklaşık %4 artış yaşanmıştı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri 1.808,05 dolarda sakin olurken bakır vadeli işlemleri %0,5 artışla 4,1765 dolara ulaştı – 2011 yılında gördüğü tüm zamanların yükseğine yakın. EUR/USD %0,1 artışla 1,2170’ten alıcılandı.

ING analistleri, “yatırımcılar, Fed’in enflasyonun yükselmesine gerçekten izin vermek istediği ve tahvillerin kesinlikle mevcut ortamda tutulması gereken bir varlık sınıfı olmadığı görüşüne geldiği bir zamanda bu gelişmeler yaşanıyor” dedi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın, Kongre önündeki yarı yıllık ifadesi Salı günü başlıyor ve bu fiyat hareketleri sonrasında akomodatif politikayı devam ettirip ettirmeyeceğini görmek için yakından takip edilecek.

Öte yandan HSBC (LON:HSBA) ilgi odağında olacak. İngiltere merkezli ve Asya odaklı banka, 2020 için tüm yıl kazancında beklenenden daha iyi sonuçlar paylaştı ve Covid-19 salgını patladığından beri ilk kez temettü ödemesi duyurdu.

Banka, 2020 için vergi öncesi kârının bir yıl öncesine göre %34 düşüşle 8,78 milyar dolar olduğunu söyledi. HSBC tarafından derlenen tahminlere göre analist beklentileri 8,33 milyar dolardı.

Ekonomik cephesinde; İngiltere Salı günü iyi haberler alıyor. İşsizlik başvuru sayımı, 35.000 artış tahminlerinin aksine Ocak ayında fiilen 20.000 düşüş yaşadı.

Pazartesi günü Başbakan Boris Johnson, dünyadaki en hızlı aşı dağıtımlarından birine sahip olmanın desteğiyle, hasar görmüş bir ekonominin kademeli olarak yeniden açılması çabası içinde ülkesinin karantinadan çıkış yolunu özetledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google