BIST 100 ve Bankacılık endeksindeki düşüş %2’yi aştı

0 7

Investing.com – Haftaya zayıf başlayan ABD Dolar Endeksi, gün içinde son 3 haftanın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından Fed yetkilisi Bullard’ın açıklamalarıyla yükselişe geçti. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, 2021’de ABD’de enflasyonun yükselmesini beklediğini, ancak kontrol altında tutulacağını söyledi. Bullard, bitcoindeki yükselişin Fed politikalarını etkilemeyeceğini ve daha çok altına bir alternatif olabileceğini de belirtti.

ABD’de enflasyonun yükseleceği beklentileri son ankette de %3 olarak devam etmişti. Fed ise olası yükselişin hızlı bir politika değişikliği yaratmayacağını çok defa dile getirdi. Buna karşın beklentilerin artması ABD 10 yıllık tahvil faizlerini de son bir yılın zirvesine çıkardı. Tahvil ve dolardaki artış ile hisselere ve altına satış geldi ve endeksler düşüşe geçti. Özellikle gelişen ülke borsalarındaki gün içi düşüş gelişmiş ülke borsalarından fazla.

Yurt içinde de gün içinde yükseliş yaşayan BİST 100, son saatte sert düşüşe geçti. Endeks günlük bazda %2,5 kadar kayıp verdi ve seviye 1.522 puana geriledi. BİST Bilgi Teknolojileri, BİST Basit Metaller, BİST Spor ve BİST Odun, Kağıt & Baskı tarafındaki düşüş %3,5’e yaklaşırken BİST Bankalar %2,5 geriledi.

Dolar göstergesindeki yükselişle günün ikinci yarısında ruble, rand, peso ve TL, dolar karısında %1 geriledi. Günün ilk yarısında 6,8940’a gerileyen USD/TRY kuru 7,02’ye yükseldi.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google