BİST Genel Müdürü Atilla: “Borsada bu yılı yatırımcı sayısı ve halka arzlarda rekorların kırılacağı bir yıl olarak görüyoruz”

0 7

İSTANBUL, 18 Şubat (Reuters) – Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, şirketin geçen yıl %43 artışla 1,4 milyar liranın üzerinde net kâr ettiğini ve bu yıl halka arzların “rekorlar” kıracağı bir yıl olacağını söyledi.

Atilla, yayımlanan basın bülteninde borsadaki yatırımcı sayısının geçen yıl %64 artışla 2 milyona çıktığına dikkat çekerek, “Yatırımcı sayısındaki, işlem hacmindeki rekorların yanı sıra, 2021 yılını halka arzlarda da rekorların kırılacağı bir yıl olarak görüyoruz.” dedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde ekonomiler daralır ve işletmeler kapanırken, tasarruf oranları da dünya çapında artış kaydetti. Bu duruma Türkiye’de yüksek prim yapan yeni halka arzlar da eklenince borsaya gelen yeni yatırımcı sayısı arttı.

Borsa İstanbul’da geçen yıl sekiz şirket 1,1 milyar lira büyüklükte halka arz gerçekleştirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google