Bitcoin 44.000 doları geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

0 8

Investing.com – Son dönemde adını kripto para birimleri ile sık sık bir arada duyduğumuz Elon Musk’ın başında olduğu Tesla Motors’un 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığı öğrenildi. Bu haberin ardından artışa geçen Bitcoin, pek çok borsada 44 bin doları geçti ve tüm zamanlar rekoru kırdı. Investing.com Bitcoin endeksine göre BTC 44.595 dolarda yeni zirvesine ulaştı.

2020’de çok yoğun bir kurumsal ilgi dalgasına maruz kalan BTC, önceki yıllardan farklı olarak yatırımcılara güven veren bir yükseliş ivmesi kazanmıştı. Bu ivmeyi yeni yılda da sürdüren kripto para birimi 42 bin dolara yaklaşarak rekor kırmıştı. Sonrasında 30 bin dolara kadar düşse de Bitcoin gücünü yeniden topladı ve bugün Tesla tarafından gelen haberin akabinde 44 bin doları geçerek yeni zirvesini belirledi.

Günlük grafiğe bakıldığında BTC’nin 39.000 dolar seviyelerinden 43.000 doların üzerine yalnızca 20 dakikada çıktığı görülüyor. Bu artışla birlikte kral kripto para; haftalık bazda %12, aylık bazda %30 ve yıllık bazda %340 yükselmiş oldu. 

Bitcoin fiyatındaki ani yükseliş önde gelen diğer kripto para birimleri tarafından da nispeten yankılandı. Bu haberin yazıldığı esnada en büyük altcoin Ethereum günlük %4’ün üzerinde artışla 1.682 dolardan işlem görüyor. Polkadot %9’a yakın primli işlem görürken, hacim bakımından ilk 10 listesinde Dogecoin’in %30’luk kazancı dikkat çekiyor. DOGE, bugün yine Elon Musk’ın Twitter’daki paylaşımının ardından yükselişle geçmişti.

Rallinin alevi henüz dinmediğinden, bu keskin fiyat artışının tüm sonuçları ortaya çıkmış değil. Ancak önde gelen bazı kripto para borsalarının ani yüklenmeden ötürü erişim sorunları yaşadığı iddia ediliyor.

Toplam kripto para kapitalizasyonu 1,3 trilyon dolara yaklaşarak rekor tazeleyen bir diğer önemli veri olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin baskınlığı ise %62,9 seviyesinde.

Yazan: Özgün Çağlar Deniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google