Bitcoin, Tesla’nın BTC yatırımı yaptığını açıklamasının ardından yeni zirvelere çıktı

0 1

Stanley White / Tom Westbrook

TOKYO, 9 Şubat (Reuters) – Bitcoin, elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın TSLA.O Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklamasının ardından kazanımlarını artırarak rekor seviyeye çıktı.

Tesla’nın Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklaması yatırımcıları bitcoini hem şirketler hem de yatırım uzmanları için yaygın kullanılan varlık olacağını düşünmeye sevk etti.

Kurumsal yatırımcılar alternatif varlıklar ararken ve bireysel işlemciler ilgiden yararlanırken, Bitcoin iki ayda iki katından fazla yükseldi. Tesla’nın açıklamasının ardından Bitcoin dün üç yıldan uzun sürenin en büyük günlük yükselişini kaydetti.

Bitcoin bugün Asya borsasındaki işlemlerde 48.216 dolar ile rekor seviyede işlem görüyor. Ethereum ise günün erken saatlerinde 1.784,85 dolarla rekor seviyeye çıktı.

Analistler, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını ve otomobilleri ve diğer ürünleri için yakın bir gelecekte BTC’yi ödeme şekli olarak kabul etmeyi planladığını açıklamasının, şirketler ve büyük yatırımcılar için daha büyük bir değişimin parçası olduğunu düşünüyor.

Kripto yatırım şirketi BlockTower’ın ortağı Michael Bucella CNBC’de yaptığı açıklamada, “Artık Bitcoin ile bir Tesla satın alabilseniz de, bunu önermem. Bunların, kurumsal ve şirketlerin bitcoine yatırım yapmasının ilk aşamaları olduğu bir durumdayız.” dedi.

Yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın %0 faiz oranları nedeniyle dolar için alternatifler ararken bBtcoin, geçen yılki %300’lük yükselişin ardından bu yıl %62 artış kaydetti.

Özellikle Çin’deki merkez bankacıları ve düzenleyiciler, küresel finansın geleneksel işleyişinden büyük bir kopuşla, günlük kullanım için kendi dijital para birimlerini çıkarmaya da başlıyorlar.

Tesla CEO’su Elon Musk uzun zamandır kripto para hayranıydı ancak Tesla’nın Bitcoin yatırımı, bitcoin sektörünü canlandıran bir sürpriz oldu.

Haberi çeviren: Canan Sevgili
Redaksiyon: Nevzat Devranoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google