Bloomberg: TL rallisi Wall Street analistlerini mest etti

0 7

Bloomberg.com  “World-Leading Lira Rally Turns Wall Street Analysts Into Bulls” başlıklı haberinde Lütfi Elvan-Naci Ağbal ikilisi görevi devraldıktan sonra dolara karşı %23 prim yapan TL’nin görünümünü uzmanlara sordu.  Demeç veren uzmanların çoğunluğu TL’nin daha fazla değer kazanacağını ifade ederken, zıt görüşleri de dikkate almak gerekir.

Bloomberg’e göre, iyimserliğin arkasındaki başlıca neden yeni ekonomi yönetiminin bundan sonra dünyaca genel kabul görmüş (ortodoks) yöntemler uygulayacağı inancı.

Societe Generale ve HSCB Londra uzmanları dolar/TL rallisinin 6.50’ye kadar süreceği görüşünde. Ortak düşünceleri TCMB’nin Albayrak döneminde eriyen FX rezervlerini takip eden Erdoğan’ın uzun süre para politikasına müdaheleden çekineceği  yönünde.

Ağbal liderliğinde yapılan faiz artırımları ve yıl boyunca enflasyonun çift hanede seyredeceği öngörüleri de ralliyi destekliyor.

Societe Generale’in yakından takip edilen Gelişmekte Olan Piyasalar uzmanı Phoenix Kalen’e göre, Hazine’nin kısa erimde çok yüklü bir finansman gereksinimi olması Ankara’nın hareket alanını daraltıyor. “Ralli yavaşlasa da devam edecek” diyor Kalen.

Goldman Sachs Group’a göre TCMB 2020 yılında döviz kurunu müdafa etmek için $100 milyardan fazla harcadı. Naci Ağbal buharlaşan rezervleri geri almak niyetinde. Ek olarak enflasyon beklentileri gevşeyinceye kadar da sıkı para politikasını sürdürecek.

Öte yanda, Bloomberg’in yaptığı bir regresyon analizi, yani ekonometik çalışmaya göre, dolar/TL son 10 yılda ortalamasının 1 standart sapma etrafında işlem gördü.  Halen aşırı değerlenme yönünde bu bandın üstüne taşan TL’nin daha fazla prim yapmak yerine, ortalamasına dönmesi daha makul bir senaryo.

Handelsbanken’in kıdemli ekonomisti ve Türkiye’yi çok yakından takip eden Erik Meyersson “Erdoğan riskinin” hala baki olduğunun altını çizerek, TL rallisine temkinli yaklaşıyor. Coex Partners’ın ekonomisti  Henrik Gullberg’e göre ise dolar/TL’de 6.85 aşırı alım bölgesi (TL için) olabilir, fakat geçici olarak TL dolara karşı 6.3’e kadar tırmanabilir.

Global risk iştahının TL’ye destek vereceğinin altını çizen  Henrik Gullberg “TCMB’ye müdahale gelmezse, TL’nin yolu açık” dedi.

HSBC: Türk Ekonomisi daha fazla büyüyecek

Türk lirası için kritik uyarı

Murat Sağman: “Dolar/TL’de Mart ayı kritik, gerçek enflasyon yüzde 25’lerde”

Atilla Yeşilada: Dolar 6.50 olur mu? Piyasa için büyük resim ne diyor?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google