Borsada bugün en çok yükselen ve düşen hisseler

0 6

Investing.com – Haftanın ilk işlem gününü %1,24 düşüşle kapatan BİST 100, bugün güne %0,35 yükselişle 1.380 puandan başladı, günün ilk yarısında en yüksek 1.383 puanı gören endeks bugün de düşüşüne devam ediyor. Günlük bazda %1,50 kayıp veren borsa 1.352 puana geriledi, bu seviye 23 Mart sonrası en düşük seviye oldu.

TCMB Başkanının görevden alınması sonrası 22 ve 23 Mart’ta günlük %10’a yakın düşüş yaşayan borsa 1.256 puana gerileyerek 11 Kasım sonrası en düşük seviyeyi görmüştü. 23 Mart’ta dip seviyeden gelen tepki alımlarıyla endeks gün içinde 1.400 puana kadar çıkmıştı. 23 Mart sonrası fiyatlamada en yüksek 1.445 puanı gören endeksteki toparlanma devam edemedi ve fiyat geçen haftanın ardından bu hafta da geriliyor.

Borsadaki düşüşte pandemide 3. dalga ve artan vakalara bağlı kısıtlamaların etkisi yüksek. Rusya’nın 15 Nisan – 1 Haziran arası seyahatlere sınırlama getirmesi, Avrupa’nın yüksek risk uyarısı vermesi ve yurt içinde de bugün kabine toplantısının ardından yeni tedbirlerin uygulanacağı beklentisi borsadaki satışları hızlandırdı. Seyahat tarafı en büyük baskıyı görürken gıda ise yükselişte ve son gelişmelere bağlı hisselerde de ayrışma var.

Endeksler bazında bugün en çok BİST Leasing ve Faktöring, BİST Turizm, BİST Yiyecek & İçecek, BİST Odun, Kağıt & Baskı ve BİST Sigorta en çok düşen endeksler olurken BİST Bankalar da bugün 1.048 puana gerileyerek yıl içi en düşük seviyeyi görürken aynı zamanda 7 Ağustos sonrası da en düşük seviyeyi gördü.

Bugün borsada en çok yükselen ilk 5 hisse:

  • Taze Kuru Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. TKURU, hisse bugünkü yükselişiyle son iki ayın en yüksek seviyesine çıktı ve Nisan ayı getirisini %60’a çıkardı.
  • Orma Orman Mahsulleri İntegre Sanayi ve Ticaret A.Ş. ORMA, rekor yüksek seviyeye çıkan hissenin bu ayki getirisi %50’ye ulaştı.
  • Kent Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. KENT, Mart başındaki yükselişin ardından en iyi performansını gösteren hisse bu ay %21 primli.
  • Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. YAPRK, hisse son iki haftalık kaybını sildi ve bugünkü yükselişiyle aylık bazda %12 primli.
  • Beşiktaş Futbol Yatırımlari Sanayi ve Ticaret A.Ş. BJKAS, hisse 5. hafta da yükselişine devam ederek rekor seviyeleri test ediyor ve bu ayki kazanç %62.

Bugün en çok düşen ilk 5 hisse:

  • Say Yenilenebilir Enerji Ekipmanları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi SAYAS, bu haftaki kaybı %18’i aşan hissenin aylık getirisi de %6’nın altına geriledi.
  • Idealist Danışmanlık A.Ş. IDEAS, hissenin Nisan ayı kaybı %7’yi aştı.
  • Karsu Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. KRTEK, hissenin Nisan ayı kaybı %10’a yaklaştı.
  • Ütopya Turizm İnşaat İşletmecilik A.Ş. UTPYA, hissede ay başında başlayan satış devam ediyor ve kayıp %55.
  • Sönmez Filament Sentetik İplik ve Elyaf Sanayi A.Ş. SONME, hisse düşüşünü 6. haftada da sürdürüyor ve Nisan ayı kaybı %37.

Bugün borsada son saat itibarıyla toplam işlem hacmi 14 milyar üzerinde.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google