Borsada bugün tüm endeksler sert düşüş yaşadı

0 6

Investing.com – Geçen hafta ABD borsaları rekor kırarken Avrupa’dan Asya’ya endekslerde yükseliş yaşanıyordu, bu hafta ise risk iştahındaki azalma nedeniyle yükselişler yerini düşüşe bıraktı.

Dün %2’ye yakın kayıp veren ABD borsası bugün pozitif açılış yaptı, Avrupa da düne göre bugün yükselişte, ancak gelişen ülke piyasalarındaki satış devam ediyor. Yurt içinde de BİST 100 bugün %4 düşüş yaşayarak 1.308 puana geriledi ve 23 Mart sonraki en düşük seviyeyi gördü. Yılın ilk çeyreğini kayıpla kapatan endeks bu hafta %6’ya yakın düşüş yaşayarak aylık bazda negatif tarafa geçti. Endeks günü %2,55 düşüşle 1.330 puandan kapattı.

Hafta başındaki düşüşünün ardından dün pozitif ayrışan BİST Bankalar bugün gün içinde %2,5 kayıpla 1.064 puana gerilemesinin ardından günü 1.075 puandan kapattı. Endeksin yıl içi kaybı %30’u aştı.

Mart ayındaki oynaklık sonrası bu hafta en sert düşüşü yaşayan BIST Sınai bugün gün içinde %6 geriledi. Günü %3,5 kayıpla 2.435 puandan kapatan endeks Nisan ayı kazançlarının tamamını sildi.

İki haftalık düşüşün ardından bu hafta yükselen dolar kuru, bugün 8,20 üzerini test etti. Kurda Mart ayındaki hızlı yükseliş sonrası 8,0 altı hareket kısa süreli olmuştu ve 8,0 tabanını koruyan kurda 8,25 en yakın direnç seviyesi olarak izleniyor.

Bugün ons altının 1.800 dolar seviyesine çıkması ve dolar kurundaki hareketlilikle gram altın %2 üzeri primle 473 TL’ye çıktı, bu seviye 21 Aralık sonrası en yüksek seviye oldu.

Dünyada salgında yaşanan üçüncü aşamanın yeni bir kapanma yaratacağı endişesi bu hafta fiyatlamalarda baskı oluşturuyor. Özellikle Avrupa’nın kısıtlamaları artırması beklenirken yurt içinde de bayram öncesi tedbirlerin artırılması bekleniyor.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google