Borsada gün ortası: En çok düşen ve yükselen hisseler

0 8

Investing.com – Güne 1.536 puandan başlayan BİST 100, günün ilk yarısında en düşük 1.530 puan en yüksek 1.541 puanı gördü ve son saatte %0,15 kayıpla 1.534 puandan işlem görüyor.

Küresel piyasalar aşı tedarikindeki zorluk ve salgındaki artış nedeniyle bu hafta sınırlı da olsa düşüş yaşıyor. ABD vadelileri de dün günü düşüşle kapattı, bugün ise Avrupa endeksleri yükselişte, Asya’da ise sınırlı bir gerileme var.

Geçen hafta rekor kıran borsada bu hafta küresel fiyatlamayla bir miktar düşüş yaşanırken endeksler bazında bugün BİST Leasing ve Faktöring %3 üzeri primle en çok yükseliş yaşayan endeks ve aylık getiri ise 15,50.

Bugün borsada düşüş yaşayan endekslerde BİST Bilgi Teknolojileri %1,30 kayıpla ilk sırada yer alırken BİST Teknoloji %1 ve BİST Bankalar %0,25 düşüşte. Dün günü hafif yükselişle kapatan bankacılık endeksi bugün düşüşte ve endeksin aylık kaybı ise %5,25.

Hisseler tarafında günün ilk yarısında en çok işlem görenler: ODAS Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. (IS:ODAS), Emlak Konut Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (IS:EKGYO), Türkiye Garanti Bankası (IS:GARAN), Kardemir Karabuk Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Class D (IS:KRDMD), Karsan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:KARSN)ve Doğan şirketler Grubu Holding A.Ş. (IS:DOHOL) olurken  en çok yükselen hisselerin başında Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş. (IS:BEYAZ), QNB Finans Finansal Kiralama A.Ş. (IS:QNBFL), Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mu (IS:KONTR), Luks Kadife Ticaret ve Sanayi A.Ş. (IS:LUKSK), İntema İnşaat ve Tesisat Malzemeleri Yatırım ve Pazarlama A.Ş. (IS:INTEM) ve RTA Lab Biyolojik Ürünler İlaç ve Mak. San. Ticaret A.Ş. (IS:RTALB) gelirken en çok düşen hisseler ise YAPRK, SONME, SNKRN, MERIT, ORMA ve KSTUR.

2020’de yüksek hareketlilik gösteren RTA Lab Biyolojik Ürünler İlaç ve Mak. San. Ticaret A.Ş. (IS:RTALB), Ocak ayında aylık bazda %3,5 düşüşte, son dönemin öne çıkan hisselerinden Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:YAPRK) ise haftalık bazda %8,8 düşerken aylık bazda %56 üzerinde getiri sağladı. Bu hafta %6 düşen İntema İnşaat ve Tesisat Malzemeleri Yatırım ve Pazarlama A.Ş. (IS:INTEM) ise aylık %63 primle öne çıkan hisseler arasında. 

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google