Borsada gün ortası: En çok yükselen ve düşen hisseler

0 6

Investing.com – Geçtiğimiz haftayı düşüşle kapatan BİST 100, yeni haftaya da düşüşle başladı. Endeks Cuma gününü 1.393 puandan kapattı ve yeni haftaya yatay açılış yaptı, ancak günün devamında yönünü aşağı çevirdi ve günün ilk yarısında en düşük 1.374 puanı görmesinin ardından son saatte 1.385 puandan işlem görüyor.

Haftanın ilk işlem gününde borsada endekslerin çoğu düşüş yaşarken en sert kayıp %4 ile BİST Turizm ve %2,5 ile BİST Odun, Kağıt & Baskı tarafında görülüyor, BİST Yiyecek & İçecek ve BİST Toptan Satış & Perakende Ticaret ise pozitif ayrışıyor. Dünyada birçok bölgede artan vaka sayısının ülkemizde de yükselmesi nedeniyle bugün Bilim Kurulu ve yarın da kabine toplantısında alınacak kararlar takip ediliyor. Hisselerde de gelebilecek yeni kısıtlamalara bağlı ayrışma var, pandemiden etkilenen seyahat hisseleri gerilerken gıda ve perakende ise yükseliş yaşıyor.

Bugün BİST Sanayi ve BİST Bankalar tarafında da satış var ve son saat itibarıyla sanayi, bankalardaki satışı geçmiş durumda. Nisan ayı olarak baktığımızda sanayinin kazancı %1’in altına gerilerken bankaların kaybı ise %1’e yakın, sene başına göre ise sanayi getirisi %11, bankacılık kaybı %31 ve endeksler arasındaki ayrışma devam ediyor.

BİST Bankalar bugün günün ilk yarısında 1.060 puana gerileyerek Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gördü, endekste günlük bazda en çok düşüş ICBC Turkey Bank A.Ş. ICBCT ve Yapi ve Kredi Bankası A.Ş.YKBNK hisselerinde yaşanıyor.

Günün ilk yarısında borsada en çok yükselen ilk 5 hisse:

  • Diriliş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. DIRIT, Şubat ayında zirveyi göre, Mart ayını ise düşüşle kapatan hisse bu ay %15 primli.
  • Taze Kuru Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. TKURU, Şubat ayı ortasında düşüşe geçen hisse 6 Nisan itibarıyla başlattığı yükselişini sürdürüyor ve aylık kazanç %45.
  • Ütopya Turizm İnşaat İşletmecilik A.Ş. UTPYA, Nisan ayına kötü başlayan hisse, bugün yükseliş yaşasa da aylık kaybı %47.
  • Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. YAPRK, Ocak ve Şubat ayındaki hareketi dikkat çeken hisse, Mart ayını düşüşle kapatmasının ardından Nisan ayında da zayıf seyretti, ancak bugünkü yükselişle aylık bazda pozitif tarafa geçti.
  • Beşiktaş Futbol Yatırımlari Sanayi ve Ticaret A.Ş. BJKAS, Mart ayındaki hızlı yükseliş bu ay da devam ediyor, hissenin Nisan kazancı %47.

*QUAGR, TUREX ve MTRKS halka arz sonrası yükselişine devam ediyor.

En düşen ilk 5 hisse:

  • Sönmez Filament Sentetik İplik ve Elyaf Sanayi A.Ş. SONME, Şubat ayında zirveyi gören hisse, Mart ayının ardından Nisan’da da düşüş yaşıyor, aylık kayıp %30.
  • Birko Birleşik Koyunlulular Mensucat Ticaret ve Sanayi A.Ş. BRKO, hisse bugünkü düşüşe karşın aylık bazda %12 primli.
  • Euro Trend Yatırım Ortaklığı A.Ş. ETYAT, hisse bugünkü düşüşe karşın aylık bazda %15 primli.
  • Sönmez Pamuklu Sanayii A.Ş. SNPAM, bu ayki kaybı %17 olan hissenin sene başı kaybı %25.
  • Merit Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş. MERIT, Şubat ayındaki kazancının çoğunu Mart ayında geri veren hisse bu ay %8 düşüşte.

Borsada işlem hacmi de çok düşük, 13 milyarın biraz üzerinde.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google