Bu nasıl iş? Mevduat faizi düşüyor, kredi faizi yükseliyor!

0 0

TL Mevduat Faizi Azalırken TL Kredi Faizleri Arttı…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 05 Şubat haftasında bir önceki haftaya göre 15 baz puan azalışla %16,27 olurken dolar mevduat faizi 18 baz puan azalışla %1,21 ve Euro mevduat faizi 12 baz puan azalışla %0,47 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 27 baz puan artışla %20,26 olduTL bazlı konut kredi faizleri 1 baz puan azalışla %18,12; taşıt kredi faizleri 72 baz puan artışla %19,70 ve ihtiyaç kredi faizleri 8 baz puan azalışla %22,38 olarak gerçekleşti.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 1 baz puan azalışla %3,35 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 34 baz puan artışla  %3,05 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %3,99 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %2,14 ve %2,58 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam ediyor.

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir.

BMD

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google