Credit Suisse, Archegos ile yaptığı işlemlerden 4,7 milyar dolar zarar açıkladı; yatırım bankacılığı ve risk yönetimi yöneticileri görevi bıraktı

0 6

Brenna Hughes Neghaiwi / Matt Scuffham

ZÜRİH, 6 Nisan (Reuters) – İsviçre Bankası Credit Suisse CSGN.S, Archegos Capital adlı hedge fon ile yaptığı işlemler nedeniyle 4,4 milyar İsviçre frankı (4,7 milyar dolar) zarar ettiğini açıklarken, bankanın yatırım bankacılığı ve risk yönetimi birimlerinin yöneticileri görevlerini bıraktı.

Credit Suisse Archegos Capital adlı hedge fonun iflasından dolayı ilk çeyrekte bilançosunda ise yaklaşık 900 milyon İsviçre frankı zarar oluşacağını belirtti. Banka bu sabah yaptığı açıklamaya göre hisse geri alım planlarını askıya aldı ve temettü ödemelerini üçte iki oranında düşürdü.

Archegos nedeniyle aldığı pozisyonları kapatmak için 2 milyar doların üzerinde hisse satışı yapan İsviçre’nin ikinci büyük bankası, risk yönetimi biriminin başında bulunan Lara Warner ve yatırım bankacılığı biriminin başkanı Brian Chin’in kayıpların ardından görevlerinden ayrıldığını açıkladı.

Credit Suisse CEO’su Thomas Gottstein yaptığı açıklamada, “ABD merkezli bir hedge fonunun çöküşüne bağlı olarak Prime Services birimimizdeki ciddi kayıp kabul edilemez. Ders çıkaracağız. Credit Suisse köklü bir geçmişe sahip güçlü bir kurum olmaya devam ediyor.” dedi.

Archegos’un iflası, Greensill Capital’in çöküşünden sadece bir ay sonra Credit Suisse’in zarar ettiği ikinci büyük finansal skandal olurken, 1 Mart’tan bu yana bankanın hisseleri %25 düştü.

Credit Suisse’in yönetim kurulu Archegos kaynaklı zararlar hakkında inceleme başlattı. Banka ayrıca Greensill tarafından ihraç edilen tahvillere yatırım yapan 10 milyar dolarlık tedarik zinciri fonları hakkında da inceleme başlattı. Yönetim kurulu üyeleri için ikramiyeler kaldırıldı.

Credit Suisse hisseleri ilk işlemlerde %1,5 düştü.

Credit Suisse, Christian Meissner’ın 1 Mayıs’tan itibaren yatırım bankacılığı birimi başkanlığına atanacağını açıkladı. Şubat 2019’a kadar bankanın risk yönetimi birimi başkanlığı görevini yürüten Joachim Oechslin geçici olarak risk yönetimi başkanlığını tekrar üstlenecek.

Haberi çeviren: Canan Sevgili
Redaksiyon: Can Sezer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google