Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere elimizdeki tüm araçları kullanarak fırsat vermedik”

0 6

Investing.com – AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizlerin önemli bir bölümünü kurdaki dalgalanmayı durdurmak için kullandıklarını belirtti.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

– Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada ekonomiler, pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl ciddi bir daralma yaşarken Türkiye büyümesini sürdürebilen az sayıda ülke arasında yer aldı.

– Bir süredir maruz kaldığımız ekonomik tuzaklarla mücadele ederken salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere elimizdeki tüm araçları kullanarak fırsat vermedik.  Kılıçdaroğlu’nun sürekli sorup durduğu dövizlerin önemli bir bölümü işte bu mücadelede kullanılmıştır. Bu sayede kuru ve faizi çok yükseklere taşıyarak toplumsal kargaşa peşinde olanların oyunlarını da bozduk.

– Hayata geçirdiğimiz destekler ve teşvikler için 311 milyar lirayı bulan bir kaynak kullanarak her bir vatandaşımızın yanında olmaya çalıştık.

– Milletimize doğrudan ve karşılıksız olarak aktardığımız kaynak miktarı da 53 milyar lirayı açtı.

– CHP’nin sürekli itibar suikastlarıyla saldırdığı Berat Bey’in bu süreçte gösterdiği gayretlerin bizzat şahidiyiz.

– Tüm sıkıntılara rağmen 2020 yılında üretimi sürdüren, 16 milyon turist rakamına ulaşan, yılı pozitif büyümeyle kapatacağı anlaşılan Türkiye için 2021 yılını yeni bir atılım dönemi haline dönüştürmemiz şart.

– Bu yıla dair öncü göstergeler umut verici gelişmelere işaret ediyor. Üretim ve ihracat tarafı gayet iyi gidiyor. Gıda üretimi ve tedariki konusunda da hiçbir sıkıntımız bulunmuyor.

– Tarım Kredi Kooperatifi de yoğun bir şekilde sayısını 180’den 500’e çıkarma talimatını kendisine verdim, çünkü biz tarım kredinin bu marketleri ile zincir marketlerin özellikle yüksek fiyatlarla vatandaşımızı adeta sömürdüğü bir noktada piyasayı bizim balanse etmemiz gerekiyor.

– Geçtiğimiz günlerde açıklanan beyaz eşya üretimi Ocak’ta %38 arttı, inşallah yakında diğer alanlarda da benzer yükselişler göreceğiz.

– Enflasyonu düşürme, kur istikrarını sağlama ve faizleri aşağıya çekme koşundaki kararlılığımızı attığımız her adımda gösteriyoruz.

– Bir süredir yavaşlamış olan uluslararası finans ve yatırım çevrelerinin ülkemize ilgisi, giderek artıyor. Kendi yatırımcılarımızı da harekete geçmeye, üretime, ihracata ve istihdama katkıda bulunmaya davete ediyoruz. Milletimizin moralini bozmaya, esnafımızı kışkırtmaya, halkı birbirine düşürmeye çalışanlara fırsat vermeden, bu sıkıntılı süreci nihayete erdirmekte kararlıyız.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google