Dolar, ABD ekonomisinde ilerleme yaşanırken talep görüyor

0 7

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – ABD ekonomisinin görünümüne ilişkin kötümserlik azalırken artan Hazine verimlerinin de yardımıyla dolar, Perşembe günü Avrupa ticaretinde yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 91,320 oldu.

EUR/USD ikilisi %0,2 kayıpla 1,2008 oldu ve dokuz ayın düşük seviyesine yaklaştı. USD/JPY %0,2 artarak 105,22 olurken AUD/USD %0,2 kazanarak 0,7629’a ulaştı.

Dolar hissiyatı, olumlu ekonomi verilerinin yanında ABD Başkanı Joe Biden’in ek mali teşvik sözünün desteğiyle gelişti.

Hazine verimleri artmaya başladı. Teşviki finanse etmek için ek borçlanma sinyalleri ile 10 yıllık Hazine kağıdı %0,9 yükseldi.

Buna ek olarak ABD’nin ekonomi verilerinde gelişme yaşandı. Çarşamba günkü ADP verileri, Ocak ortasına kadar olan ay içinde özel sektörün net 174.000 iş eklediğini gösterdi.

Bu da bizi, ABD işgücü piyasasındaki iyileşmeyi doğrulayıp doğrulamadığını görmek için Perşembe günü yayınlanacak haftalık ilk işsizlik başvurularına ve daha da önemlisi Cuma günü yayınlanacak olan resmi istihdam raporuna getiriyor.

ING analisti James Knightley, “ABD’deki büyümenin bu yıl %5’i aşacağına gittikçe daha çok inanıyoruz” dedi.

Bu, gözleri ABD Fed’in akomodatif para politikasına çeviriyor. Yatırımcılar, merkez bankasının politikayı ne zaman sıkılaştırmaya başlayacağını merak etmeye başladı.

Öte yandan GBP/USD, İngiltere Bankası’nın (BoE) politika toplantısı öncesinde %0,4 düşüşle 1,3588 oldu.

ING ekledi; “aşı dağıtımının hızlanması ve bununla bağlantılı olarak ilkbaharda iyileşme olasılığı, BoE üzerindeki ek teşvik baskısını kaldırdı. Politikacılar negatif faizler için kapıları kapatmamaya dikkat edecek ancak bu döngüde ek faiz indirimi beklemiyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google