Dolar altı haftanın düşük seviyesine geriledi, Euro artıyor

0 6

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Salı günü dolar Avrupa ticaretinde zayıflayarak altı haftanın düşük seviyesine yakın işlem gördü. Özellikle Euro, bölgenin aşılama programındaki ilerlemeden fayda sağladı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,925’e geriledi.

USD/JPY %0,1 artışla 108,30 olurken beklenenden daha iyi gelen işsizlik verileri yardımıyla GBP/USD %0,1 artarak 1,3990’a ulaştı. Avustralya Merkez Bankası’nın son toplantı tutanaklarının yayınlanması ile AUD/USD, %0,6 yükselerek 0,7800 ile bir ayın yeni yükseğini gördü.

EUR/USD, 3 Mart’tan beri ilk kez 1,2072 doları gördükten sonra %0,2 yükselişle 1,2052 oldu.

Üçüncü virüs dalgasıyla boğuşan AB’nin Covid-19 aşı dağıtımında yavaş olmasından dolayı Euro, bu yılın başlarında Amerikan doları karşısında acı çekti. Ancak bölge arayı kapatıyor. AB 100 milyon doz daha BioNTech/Pfizer aşısını garantilediğini duyurdu.

ING analistleri “iyi haber şu ki geçen ay uygulanan karantinalar, Avrupa’daki çoğu ülkede artan vaka sayılarında düşüşe/durgunluğa yol açmış gibi görünüyor. Ve aşılama oranları da artmış gibi görünüyor” dedi.

ABD tahvil getirileri geçen ay gördüğü 14 ayın zirvesinden düşüş yaşadığında dolar zaten yörünge kaybetmişti. 10 yıllık Hazine getirisi, %1,60 civarında işlem görerek Amerikan dolarına olan ilgiyi azalttı.

Bu gelişme öncesinde Fed politikacıları, yakın vadeli fiyat baskılarının geçici ve ‘atlatılabilir’ olduğunu tekrar tekrar söylemişti.

Çok beklenti olmasa da ilgi Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında olacak.

Nordea analistleri “bu haftaki ECB toplantısına majör bir piyasa tepkisi beklemiyoruz ancak bir duruş göstermemiz gerekirse risklerin bir nebze şahin piyasa reaksiyonu yönünde olduğunu düşünüyoruz” dedi. “[ECB Başkanı Christine] Lagarde, son rakamlar ışığında tahvil alım temposunda değişim konusunu savunmakta zorlanabilir.”

Öte yandan USD/CNY %0,2 düşüşle 6,4960’a geriledi. Çin Halk Bankası, beklenildiği gibi, kredi ana faizini %3,85’te bıraktı.

Goldman Sachs (NYSE:GS) analistlerine göre son çeyrekte rekor bir genişleme temposu ile koronavirüsten V biçimli bir toparlanma bittikten sonra Çin ekonomisi büyüme eğilimine dönüş yolunda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google