Dolar düşüşte, artış dolu bir haftanın ardından yerini koruyor

0 7

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Cuma günü düşüş yaşadı. ABD ekonomisinde toparlanmaya yönelik gittikçe artan güven ile bu hafta yükselmişti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 91,523 oldu ancak Aralık ayından beri ilk kez 91,60 puanı gördükten sonra üç ayın en iyi haftasını bitirme yolunda.

EUR/USD ikilisi 1,1952 ile dibi gördükten sonra sakin seyretti. USD/JPY %0,1 düşerek 105,51 olurken AUD/USD %0,1 kazanarak 0,7601’e ulaştı.

Dolar son zamanlarda çok arkadaş edindi ve endeks %1,1’lik bir haftalık artış yolunda ilerliyor. Bir önceki hafta %0,3 yükselmişti.

Bu hissiyat, Başkan Joe Biden yönetiminden büyük bir teşvik paketi geleceğine dair beklentiler üzerine gelişti ve Hazine verimlerini artırdı. Aşı dağıtımının devam etmesi, Amerikan dolarına güvenli liman talebi olarak döndü.

Destek olan bir diğer gelişme, ABD ekonomisindeki gelişme işaretleri oldu. Perşembe günkü veriler, geçen hafta ilk işsizlik başvurusunun 779.000 olduğunu gösterdi – bir önceki hafta 812.000 idi.

Cuma günü yayınlanacak bir diğer ABD iş verisi, Ocak ayı tarım dışı istihdam raporu olacak ve Aralık ayında 140.000 düşüşün ardından 50.000 artış yaşanması bekleniyor.

Bunun aksine Alman fabrika siparişleri, koronavirüs salgınının Almanya ekonomisini ve birçok ortağını karantina uygulamak zorunda bırakmasıyla sekiz ay içinde ilk kez düştü.

ING analistleri, “Euro bölgesindeki aşılamanın yavaş temposu ve pozisyonlama düşünüldüğünde EUR/USD için kısa vadeli riskler düşüş yönlü olmaya devam ediyor” dedi.

Öte yandanGBP/USD %0,1 yükselişle 1,3683 oldu. İngiltere Bankası (BoE), negatif faiz olasılığının daha düşük olduğuna işaret etti. İngiltere’nin iki yıllık birinci sınıf getirisi %-0,02’ye yükseldi ve Mayıs ayından beri ilk kez pozitife dönecek gibi görünüyor.

Ancak merkez bankası, ülkedeki aşı programının hız kazanması ile 2021’in ikinci yarısında büyümede hızlı bir toparlanmaya da işaret etti. Hükümet projeksiyonları, İngiltere’deki tüm yetişkinlerin Haziran ayın kadar aşılanacağını iddia ediyor. Tam tersi Almanya ise Eylül ayına kadar bu noktayı aşmayı beklemiyor.

ING ekledi; “BoE’nin son kararı, ancak altı aylık bir endüstri hazırlığı döneminden sonra negatif faizlere kapıyı açık tutmak oldu. Ancak iyimser büyüme tahminleri, sıfırın altına inmenin, mevcut döngüde gittikçe daha az muhtemel olduğunu gösteriyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google