Dolar düşüşte; Fed genişlemeci politika duruşunu sürdürüyor

0 8

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Perşembe günü Avrupa ticaretinde düşüş yaşadı. Fed’in son toplantısının tutanakları, genişlemeci politika duruşunu yineledikten sonra daha riskli dövizler talep gördü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,903 oldu.

EUR/USD %0,1 artışla 1,2047 ve GBP/USD %0,1 yükselişle 1,3864 oldu. USD/JPY %0,1 düşüşle 105,81’e gerilerken AUD/USD %0,1 artarak 0,7758 oldu.

Fed Çarşamba günü Ocak ayı politika toplantısının tutanaklarını yayınladı ve tutanaklara göre banka, ultra genişlemeci para politikasını korurken ekonominin fazla ısınmasına izin vermeyi planladığını yineledi.

FX Street’te analist olan Yohay Elam, “Fed’in toplantı tutanakları, merkez bankasının Amerika’nın 2021 büyüme beklentileri konusunda öncekine göre daha iyimser olduğunu gösterdi” dedi.

“Bununla birlikte Fed, yüksek enflasyon konusundaki tüm söylemlere kayıtsız görünüyor ve ne faizleri artırması ne de tahvil alım programını azaltması mümkün görünüyor. Bu şartlarda Amerikan doları muhtemelen baskı altında kalacak.”

Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi teklifinde ilerlemeler yaşanıyor. Başkan Çarşamba günü kamuoyu yoklaması için işçi liderleriyle buluştu.

Bu paket, büyük ölçüde borçlanma ile finanse edilmesi beklendiğinden gelecekteki enflasyon seviyelerinin muhtemel yolu hakkında birçok tartışmaya yol açtı.

ABD ekonomisi Çarşamba günü bazı pozitif gelişmeler yaşadı. Perakende satışlar Ocak ayında aylık bazda %5,3 büyüdü. Büyüme tahminleri %1,1 olurken Aralık ayında %1 düşüş yaşandı.

Elam “bazıları bu iyi haberin aslında kötü haber olduğundan endişeli – teşvik için baskıyı azaltabilir” dedi. “Ancak on milyon civarı Amerikalının hala işsiz olması ile işsizlik oranları yüksek olmaya devam ediyor. Haftalık işsizlik başvuruları, ekonominin hala zorluk içinde olduğuna dair bir hatırlatıcı olacak.”

Haftalık ilk işsizlik başvuruları TSİ 16.30’da paylaşılacak.

Öte yandan Türkiye’nin Merkez Bankası’nın son toplantısı öncesinde USD/TRY %0,1 artışla 6,9684’e yükseldi. Toplantıda faizlerin, ikinci ayda da %17’de sabit olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kasım ayında ekonomi politikası ekibini revize etmesinden bu yana lira dolar karşısında yükseldi ve daha önce harap olan para birimini desteklemek için bir dizi faiz artırımına derhal başlayan yeni bir merkez bankası yöneticisi atadı.

Diğer yandan Endonezya merkez bankası, beklenildiği gibi mevduat ve kredi faizlerini 25’er bp düşürdü. Bu hamle, rupinin son dört aydaki istikrarlı gücünü yansıtıyor. Dolar sonuç olarak rupi karşısında %0,1 yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google