Dolar düşüşte; küresel iyimserlik artıyor

0 6

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Salı günü düşüş yaşayarak üç haftanın düşük seviyesine geriledi. Yatırımcılar, aşı programlarının hız kazanması ile ekonomik toparlanmaya ilişkin artan iyimserlik arasında riskli varlıklara döndü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,347 oldu.

EUR/USD %0,1 artışla 1,2133, USD/JPY %0,1 artışla 105,50 ve AUD/USD %0,1 kazançla 0,7780 olurken yuan %0,2 düşüşle 6,4149’a geriledi. Financial Times raporuna göre Pekin, nadir toprak mineral ihracatı üzerinde onları kullanan ABD firmalarına zarar vermek için kısıtlamalar düşünüyor.

ING analistleri “küresel varlık piyasalarına bakıldığında küresel toparlanmaya olan güvenin arttığı görülüyor” dedi.

Çarşamba günü FOMC toplantısının tutanakları yayınlanacak ve merkez bankasının, salgının başından beri ekonomiyi destekleyen aşırı ucuz likiditeyi kaldırmaya ne zaman karar vereceğine dair ipuçları aranacak.

ING ekledi; “temel duruşumuz, Fed’in ekonominin ısınmasına izin vermeye hazırlandığı yönünde – Ortalama Enflasyon Hedefinin tüm olayı bu. Hatta aşı dağıtımları dünya çapında dağıtılırken ikinci çeyreğe doğru dolarda geniş bir düşüş bacağı daha bekliyoruz.”

Öte yandan GBP/USD, 2018 Nisan’ından beri gördüğü en yüksek seviye olan 1,3951’i gördükten sonra %0,1 artışla 1,3913 oldu. Döviz, İngiltere’nin etkileyici aşı programlı sayesinde Şubat düşüklerinden yaklaşık %3 kazandı. Ülkede Pazar günü 15 milyon kişiyi aşılama hedefine ulaşıldı.

Nordea analistleri “İngiltere AB’nin kısıtlamalarından özgür olacağından GBP almak için muhtemelen iyi bir sebep. Ortaklaşılmış bir hikaye olsa bile GBP bahsinde daha çok potansiyel görüyoruz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google