Dolar, enflasyon korkularının getirileri yükseltmesiyle kazandı

0 6

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – ABD Hazine getirilerindeki büyük bir artış sayesinde dolar Cuma günü yükselirken daha riskli dövizler, merkez bankasının öngörülenden daha kısa bir sürede sıkılaşmaya gitmek zorunda kalacağı korkuları ile büyük darbe aldı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,4 artışla 90,468 oldu ve hafta bazında da yükselirken bu ay yalnızca %0,2 düşüş yaşadı.

Perşembe günü yedi haftanın yükseğini gören EUR/USD %0,3 düşüşle 1,2137’ye gerilerken USD/JPY %0,1 kayıpla 106,07 oldu. GBP/USD %0,6 düşüşle 1,3933’ten alıcılandı.

Riske hassas AUD/USD, yaklaşık üç yılın yükseği yakınında işlem gördükten sonra %0,6 düşüşle 0,7823’e geriledi. USD/CAD %0,3 artarak 1,2632 oldu.

Hükümet tahvilleri ve özellikle ABD Hazine getirileri, küresel piyasaların odak noktası olmaya başladı. Yatırımcılar, büyük miktarlarda mali teşvik ve ultra genişlemeci para politikaları üzerine ekonomilerin toparlanması ile enflasyonun agresif bir şekilde yükselmesini bekliyor. Nitekim Perşembe günü yapılan bir Hazine ihalesi, hedeflenen satış hacmine göre şimdiye kadarki en düşük teklifi aldı ve bu, piyasalardaki risk hissiyatında yaşanan genel çöküş için katalizör oldu. 10 yıllık ABD Hazine senedi getirisi, %1,6’yı geçerek bir yılın en yüksek seviyesinde işlem gördü.

Merkez bankası – özellikle Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu haftaki ifadesi – epey güvercin olmaya devam etse de tahvil getirilerindeki artış, para politikasının öngörülenden daha hızlı sıkılaşmak zorunda kalacağına olan inancın arttığına işaret ediyor.

Nordea analistleri, “getirilerde daha hızlı bir artış riski var. Tarih bize, çok genişlemeci merkez bankası politikalarından çıkışın zor olabileceğini gösterdi” dedi. “Powell şimdilik büyük tahvil alımlarının devam edeceği sözünü verse de bu iletişimi kurma zamanı, çok da uzak bir gelecekte olmayabilir.”

Banka, doların bir kez daha yanlış tahminlenme riskinde olduğunu, 2021 yılında zayıflamak yerine güçlendiğini söylüyor ve EUR/USD için yılsonu tahminini 1,16’ya düşürüyor.

Kaldıraçlı ticaret için tercih edilen tüm para birimleri zarar gördü ve Avrupa’da USD/TRY %0,3 artışla 7,3561 oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google