Dolar, Fed toplantısı ile Biden’in konuşması öncesinde yükseldi

0 6

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Çarşamba günü yükseldi. Fed’in son politika kararı öncesinde iki ayın düşük seviyelerinden toparlanmaya çalışıyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 91,050 oldu.

EUR/USD %0,2 düşüşle 1,2064’ye gerileyerek 1,2117 olan iki ayın yükseğinden düştü. GBP/USD %0,3 düşüşle 1,3873 olurken USD/JPY %0,3 artışla 109,00’a yükseldi.

AUD/USD %0,3 düşüşle 0,7741’e geriledi. Avustralya’nın tüketici fiyat endeksi verileri, çeyrek bazda %0,6 ve yıllık bazda %1,1 artışla beklentilerin altında kaldı.

Dolarda yaşanan son düşüş, büyük oranda piyasanın, Fed’in enflasyondaki artışı göz ardı edeceğine ve ABD ekonomisi hızla toparlansa da politik sıkılaşmayı erteleyeceğine olan inancından kaynaklanıyor.

Bununla birlikte ilgi şimdi Fed’in iki günlük para politikası sonucuna ve özellikle Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısına dönüyor.

ABN Amro analistleri, “temel senaryo olarak üçüncü çeyrek sonuna kadar Fed’in dilinde büyük bir değişim beklemiyoruz. Tahminimizce 2022 başında başlamak üzere varlık alımlarında bir çeşit azalma görebiliriz” dedi.

Nordea analistleri, merkez bankasının varlık alımlarını azaltmayı konuşması için bu toplantının çok erken olduğu konusunda hemfikir ancak ülkedeki aşılama programı büyük bir tempo ile devam ederken bu tartışmanın beklenenden daha yakın zamanda başlayabileceğini düşünüyor.

“Fed’in azaltım senaryosu riski bu toplantı için çok düşük ancak [St Louis Fed Başkanı James] Bullard, nüfusun %75-80’i aşılandığında Fed’in bilanço tartışmasına açık olabileceğine işaret ettiğinden dolayı Haziran ayında konu gündeme gelebilir.”

Fed dışında Başkan Biden’in, Kongre’nin ortak bir oturumunda yapacağı ilk konuşması da vergi artırım planlarını açıklaması beklendiğinden ilgi çekecek.

Vergi artırım planına dair raporlar, Cuma günü kısa süreliğine de olsa piyasanın risk iştahını düşürdü ancak plan daha somut hale gelirse çok daha büyük bir tepki görülebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google