Dolar, işgücü verileri üzerine zayıflıyor; sterlin hala güçlü

0 7

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Hayal kırıklığına uğratan işgücü piyasası verileri, ABD ekonomisinin hızla toparlanacağına dair iyimserliği azaltırken Cuma günü dolar Avrupa ticaretinde düşüş yaşadı. Ocak ayına ait perakende satış rakamları zayıf olmasına rağmen sterlin güçlü kaldı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,4 değer kaybettikten sonra %0,1 düşüşle 90,483 oldu.

EUR/USD %0,2 artışla 1,2107 olurken USD/JPY %0,1 düşüşle 105,62’ye geriledi. AUD/USD %0,4 artarak 0,7793 oldu.

ABD Hazine verimleri güçlü perakende satış verileri ile yükselirken dolar son birkaç gün içinde artış yaşadı ancak işsizlik başvuruları beklenmedik bir artış yaşadı.

Önceki hafta toplamda 861.000 başvuru yapıldı ve 765.000 beklentisine kıyasla dört haftanın yükseğini görmüş oldu. Önceki hafta ise 848.000 başvuru yapılmıştı.

Fed, Ocak ayı politika tutanaklarında işgücü piyasasının eğilime dönmesinin zaman alacağı ve böylece genişlemeci para politikasının önemli bir süre daha yürürlükte olacağı konusunda uyarmıştı.

Öte yandan Hazine Bakanı Janet Yellen, son zamanlarda güçlenen perakende satışlara rağmen Başkan Joe Biden’in planına ihtiyaç olduğunu savunarak 1,9 trilyon dolarlık paketin gerekli olduğu konusunda açık konuştu.

Yellen Perşembe günü CNBC’ye yaptığı açıklamada “bunun neden olduğu acıyı ele alan büyük bir paket olması çok önemli” dedi. “Çok az bir şey yapmanın maliyeti, büyük bir şey yapmanın maliyetinden fazla.”

Öte yandan GBP/USD %0,1 artışla 1,3979 oldu. Cuma günkü zayıf ekonomi verilerine rağmen sterlin gücünü korudu. Ocak ayı perakende satışları %8,2 kayıpla beklenenden daha büyük bir düşüş yaşadı.

İngiltere’nin agresif aşılama programının, ülkeyi komşularına göre karantinadan daha hızlı çıkaracağı algısının desteği ile sterlin yaklaşık üç yılın yükseğine yakın işlem gördü. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Pazartesi günü ülkeyi karantinadan çıkarmak için yol haritası çıkaracak.

Buna ek olarak salgının kamu maliyesini alt üst etmesi ile İngiltere hükümetinin borçlanması, mali yılın ilk 10 ayında 270,6 milyar sterline (378 milyar dolara) yükseldi. İngiltere barış zamanında görülen en büyük açıkla karşı karşıya olurken kamu borcu şimdi GSYH’nin %100 üzerinde.

Sterlin 1,40 seviyesine yaklaşırken BK Asset Management analisti Kathy Lien, “tüm bunlar GBP/USD için yakın vadede en düşük direnç yolunun daha düşük olması gerektiğini gösteriyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google