Dolar, istihdam darbesinin ardından toparlanarak yükseldi

0 6

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Cuma günü yayınlanan ve hayal kırıklığına uğratan iş raporunun, ABD’nin ekonomik iyileşmesine ilişkin soru işaretleri yaratmasıyla dolar, kayıplarının bir kısmını telafi ederek Pazartesi günü yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 91,075 oldu.

USD/JPY %0,1 artışla 105,50 olurken AUD/USD %0,1 düşüşle 0,7676’ya geriledi. GBP/USD ikilisi, yaklaşık üç yılın yükseği 1,3735’te sakin seyretti.

Cuma günkü Ocak ayı ABD iş raporu, tarım dışı kaydedilen istihdamda sadece 49.000 ile ekonomide beklenenden daha az iş artışı olduğunu gösterdi.

Bannockburn Global Forex’te kıdemli piyasa stratejisti olan Marc Chandler, “hüsran olan ABD iş verileri, dolardaki toparlanmanın ilk aşamasının bittiğini gösteriyor olabilir” dedi.

Bununla birlikte Chandler ekledi; “istihdam verisinin büyük değişim yaratan bir gelişme olmadığından şüpheliyiz. ABD ekonomisi büyürken Japonya ve özellikle Avrupa ekonomileri küçülüyor. Dahası şu ya da bu şekilde ABD, büyük miktarlarda mali teşvik sunacak.”

Temsilciler Meclisi’nin, sadece Demokratların oyu ile teşvikin kabul edilmesi yolunu açan bütçe önergesini kabul etmesinden sonra Başkan Joe Biden yönetiminin büyük bir ek teşvik sunma olasılığı Cuma günü yükseldi.

Hazine Bakanı Janet Yellen, yeterince güçlü bir teşvik paketi ile ABD’nin 2022’de tam istihdam düzeyine gelebileceğini söyleyerek teşvik coşkusunu artırdı.

Tarım dışı zayıf istihdam raporu sonrasında Cuma günü %0,7 artış yaşayan EUR/USD, 1,2050’de büyük oranda değişmedi.

Almanya’nın endüstriyel üretimi Aralık ayında durağanlaşarak bir önceki ay %1,5’luk artışın ardından aynı seviyelerde geldi. Art arda yedi büyüme ayından sonra bu ilk durağanlaşma oldu.

Euro karşısında dolara destek olma olasılığı olan diğer bir faktör, iki bölgede de görece hızlı olan aşı dağıtımları.

ING analistleri, “bazı tahminler, ABD’nin Ağustos başına kadar aşı planlarıyla beraber sürü bağışıklığına ulaşacağı yönünde olurken AB, Ekim sonlarına kadar o aşamaya ulaşamayabilir” dedi.

Öte yandan Brexit geçiş aşamasının sona ermesiyle AB’ye olan ihracatın felç olduğunu iddia eden raporlara rağmen GBP/EUR geçen haftaki artışların çoğunu korudu. Artan bürokrasiden kötü etkilenen bir endüstri grubu olan Karayolu Taşımacılığı Derneği’ne göre ihracat, bir yıl öncesine kıyasla %68 düştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google