Dolar, önemli enflasyon verisi öncesinde yüksek

0 6

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Hazine getirilerindeki artış sayesinde dolar, Salı günü yükseldi ancak ABD’nin önemli enflasyon verisi öncesinde getiriler sınırlı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla Perşembe günü gördüğü düşük seviyenin biraz üzerinde, 92,210’dan işlem gördü.

USD/JPY %0,2 artışla 109,59, EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1896 olurken AUD/USD %0,2 azalarak 0,7610’a geriledi.

10 yıllık ABD Hazine senedi getirisi, Hazine’nin 38 milyar dolar değerinde 10 yıllık kağıt ihale etmesinin ardından Salı günü 2 puan artarak %1,69 üzerine çıktı ancak bu oran, 30 Mart günü gördüğü bir yılın en yüksek seviyesi olan %1,78’in hala çok altında.

Amerikan doları ABD getirileri ile beraber bu ay zayıfladı. Büyük mali teşvik ve güçlü bir ekonomik toparlanmanın, Fed’in politikayı beklenenden daha hızlı sıkılaştırmasını sağlayacağı beklentileri üzerine birçok ayın zirvesini görmüştü.

Bununla birlikte Fed yetkilileri, merkez bankasının yakın vadedeki fiyat baskılarını geçici olarak gördüğünü ve politikayı sıkılaştırmadan önce istihdam ve enflasyonda somut gelişmeler görmek isteyeceğini tekrarladı.

Diğer yandan tüm gözler Mart ayı TÜFE verisinde olacak. Aylık %0,5 ve yıllık %2,5 artış bekleniyor.

ING analistleri, “haftanın ilk bölümünde dolar endeksinde artış bekliyoruz” dedi. “Ancak 92,55/70 teknik bölgesine doğru ilerleyememesi halinde, düzeltici dolar rallisinin Mart’ın son gününde tükendiği senaryosuna açık olacak.”

Ancak Fed’in, genişlemeci politikayı sıkılaştırmak için baktığı tek şeyin enflasyon oranı (ve istihdam düzeyi) olmadığı görülüyor.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Amerikalıların dörtte üçünü aşılamanın, Covid-19 krizinin sona erdiğinin bir işareti olacağını, bunun da merkez bankasının tahvil alım programını azaltmayı düşünmesi için gerekli bir koşul olduğunu söyledi.

Amerikalıların sadece beşte biri tamamen aşılanmış durumda ancak endişe verici olan şu ki ABD geçen hafta yeni vaka sayılarında %8 artış raporladı. Bu, Reuters verilerine göre enfeksiyon oranlarında görülen art arda dördüncü haftalık artış.

İlerleyen zamanlarda Fed’den Mary Daly, Esther George, Patrick Harker ve Raphael Bostic konuşma yapacak.

Diğer yandan İngiltere ekonomisinin Şubat ayında Ocak ayına göre %0,4 büyüdüğünü gösteren verilerin ardından GBP/USD %0,1 artışla 1,3748 oldu.

Bu, %0,6 büyüme beklentisinin biraz altında olsa da Ocak ayında GSYH’de görülen düşüş, ilk tahmin kadar şiddetli değildi – ilk %2,9 düşüş okumasına kıyasla %2,2 düşüş olmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google