Dolar sakin; gözler Powell’da

0 6

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Salı günü Avrupa ticaretinde genel olarak değişmedi. Fed Başkanı Jerome Powell’ın yarı yıllık ifadesi öncesinde dolar altı haftanın düşük seviyesine geriledi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,01 artışla 90,002 oldu.

EUR/USD %0,2 artışla 1,2174’e yükselirken USD/JPY %0,1 yükselişle 105,14 oldu. Emtia fiyatları yükselirken AUD/USD ikilisi %0,1 kazançla 0,7917’ye ulaştı ve yaklaşık üç yılın yükseğine ulaştı.

Bu artışlar enflasyonda küresel artış endişelerini tetikledi ve ilgiyi, Kongre önünde ifade verecek olan Fed Başkanı Jerome Powell’a çevirdi.

Powell’ın, Fed’in daha yüksek enflasyona ani bir faiz artırımı ile karşılık vermeyeceğini pekiştirmesi bekleniyor. Bir artırım, muhtemelen doların daha da düşmesine yol açacaktır.

ING analistleri, “zorlanacağı şey, toparlanmaya olan güveni ifade etmek olacak – tahvil piyasasındaki düşüşün bir çöküşe dönüşmesine neden olacak kadar fazla güveni değil” dedi.

“Normalde Fed, bu etkinliklerde doğru kelimeleri bulur – kesin olarak ikinci çeyrekte enflasyondaki artışı önemsemeyerek – öyle ki tahvil piyasalarındaki düşüş düzenli olabilir.”

Öte yandan GBP/USD %0,2 artışla 1,4083 oldu. İngiltere Covid-19 aşı programı ile etkileyici bir ilerleme kaydederken bu ay döviz yaklaşık %3 yükseldi.

Salı günkü resmi verilere göre İngiltere’nin işsizlik oranı 2020’nin son üç ayında %5,1 ile 2016 ilk çeyreğinden bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Bununla birlikte Ulusal İstatistik Ofisi’nin ayrı bir raporu, Ocak ayında şirket istihdamında Aralık ayına göre 83.000 artış yaşandığını gösterdi.

Pazartesi günü İngiltere Başbakanı Boris Johnson, önümüzdeki dört ay boyunca karantina kurallarını gevşetme amacını anlattı.

ING ekledi, “Brexit’le ilgili belirsizlikten aşı dağıtımından kaynaklı artışa bağlı olarak İngiltere büyüme görünümüne doğru geçiş, GBP’nin aşırı değerlenme dönemlerinin daha sık olacağı anlamına geliyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google