Dolar talep görüyor; borsa satışları riskten kaçınmaya teşvik ediyor

0 8

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Hisse senedi piyasasındaki büyük kayıpların ardından yatırımcıların riskten daha çok kaçınması ile Perşembe günü dolar, önceki seansın artışlarını devam ettirerek Avrupa ticaretinde yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artarak 90,750 oldu.

USD/JPY %0,2 artışla 104,31 olurken GBP/USD %0,2 kayıpla 1,3655’e düştü. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, mevcut karantinanın Mart ayına kadar süreceğini söyledi. AUD/USD %0,6 kayıpla 0,7613 oldu.

Wall Street’teki ana hisse senedi endeksleri, önceki seansta üç ayın en büyük tek günlük düşüşünü yaşadı. Hedge fonları, yüksek derecede spekülatif perakende alımları arasında diğer hisse senetlerindeki açık pozisyonlarda kayıp yaşadıktan sonra likiditeyi artırmak için pozisyonları tasfiye etti.

Bu da ABD dolarının güvenli liman talebini artırdı.

Ayrıca Biden döneminin ilk Fed toplantısı sonundaki karamsar ton da doları destekledi. Merkez bankası, ekonomik toparlanmanın temposuna ilişkin endişelerini dile getirdi.

ING analistleri, “Fed’in bir miktar karamsar yorumu, önümüzdeki aylarda stabil politika görünüşünü tekrar pekiştiriyor” dedi.

“Ancak aşılama programı ivme kazanır ve yeniden açılışlarla tüketici harcaması büyük bir iyileşme yaşarsa niceliksel genişlemenin azaltımı, pazar için gittikçe daha hakim bir düşünce haline gelecektir.”

İlgi ABD’nin dördüncü çeyreğe ait GSYH ön okumasında olacak.

Öte yandan EUR/USD %0,2 düşüşle 1,2083 oldu. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bir üyesi, tek dövizde yaşanan son artışı önlemek için faizleri düşürme fikrini gündeme getirdi.

Hollanda merkez bankası başkanı Klaas Knot, Bloomberg TV ile Çarşamba günü yaptığı bir röportajda “euronun seviyesi bizim çok ama çok dikkatli bir şekilde incelediğimiz bir durum” dedi. “Bu, özel bir faktör olmasa da enflasyonun gidişatına ilişkin değerlendirmemizi sunarken hesaba aldığımız faktörlerden biri.”

Perşembe günü Euro düşüş yaşasa da geçen yıl dolar karşısında 2017’den beri en yüksek yıllık artışı ile yaklaşık %9 kazandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google