Dolar/TL 6 ayın en düşük seviyesini gördükten sonra yükselişe geçti

0 2

Investing.com – Para politikasında değişikliğe gidilmesi ve faiz artırımının ardından dip seviyeden yükselişe geçen TL, dolar kuru karşısında %18 kadar değer kazandı ve kur, bugün günün ilk yarısında 7,03’ün altını görerek Ağustos ayı sonrası en düşük seviyeyi gördü. Gün başındaki düşüşünü ilerleyen saatlerde yukarı çeviren kur, bugün günlük bazda %1 kazançla 28 Ocak sonrası ilk defa yükseliş yaşıyor.

Cuma günü düşük gelen tarım dışı istihdam verisinin ardından gerileyen ABD Dolar Endeksi, bugün tekrar 91,20’ye kısmi yükseliş yaşarken dolar bugün küresel piyasalarda hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında yükseliş yaşıyor. Son haftalarda kendi grubundan pozitif ayrışarak hızlı yükseliş gösteren TL ise bugün Güney Afrika randıyla beraber en çok düşen para birimleri arasında.

USD/TRY kuru son saatte 7,12 seviyesi üzerine çıkarken EUR/TRY de 8,57’ye çıktı.

TL varlıklar küresel risk iştahına ek olarak yurt içinde sıkı para politikası uygulanması ve TCMB Başkanı Ağbal’ın da faiz artışının uzun süre söz konusu olmayacağını belirtmesiyle tarihi düşük seviyeden başladığı toparlanmaya aylık bazda Ocak’tan sonra Şubat’ta da devam ediyor.

Fiyat istikrarını sağlamak ve enflasyonda hedef seviyeye gelinmesi için tüm araçları kullanmakta kararlı olunacağının açıklanması sonrası TCMB’nin bu yöndeki adımları devam ediyor. Banka bünyesinde oluşturulan müdürlükler dışında fiyat oluşumunda etkili olan kurum ve kuruluşlarla da temaslar yapılıyor.

TCMB, bugün Başkan Ağbal’ın enflasyon hedeflemesi çerçevesinde 2023 yılında %5 düzeyinde oluşacak fiyat istikrarı hedefine ilişkin bilgilendirme yapmak ve bu hedef etrafında toplumsal sahiplenme sağlamak amacıyla Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK)’nu ziyaret ettiğini açıkladı.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google