Dolar/TL 7.1’in altında; TCMB yatırımcı toplantılarında sıkı duruş söylemlerini tekrarladı, küresel piyasalar izleniyor

0 7

ANKARA, 10 Şubat (Reuters) – Merkez Bankası (TCMB), politika bileşimini uzun süre sıkı tutacağı ve faiz indirimlerini yılın büyük bölümünde değerlendirmeyeceği yönündeki söylemlerini dün yatırımcı toplantılarında da tekrarlarken TL’de değer kazancı sürüyor.

TCMB Başkanı Naci Ağbal enflasyon raporunda ve ardından geçen hafta Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide de olduğu gibi dünkü yatırımcı toplantılarında da kalıcı fiyat istikrarını “vazgeçilmez” olarak nitelendirdi. “2023 yılına kadar para politikasını sıkı bir duruşla, başka bir deyişle, güçlü dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası seti ile %5 hedefini elde edene kadar koruyacağız” dedi. görüşmeleri dün sabah saatlerinde lokal yatırımcılar, akşam saatlerinde yabancı yatırımcılarla yapıldıktan sonra bugün de devam edecek.

Bankacılar toplantıda beklendiği üzere; para politikası, enflasyon, rezerv birikimine ilişkin söylemlerde değişiklik görmediklerini, TCMB’nin büyümeye ilişkin öngörülerinin piyasa beklentilerini yukarıya taşıyacak şekilde olduğunu belirttiler.

Bir bankacı, “Bizim beklentimiz ekonomik büyümenin 2020 son çeyrekte %5’in üzerinde olacağı bunun da 2020 için %2’ye yakın bir büyüme sağlayacağı yönündeydi. TCMB mesajları ise son çeyreğin %7-8 gibi daha da kuvevtli bir büyüme görüldüğü ve yılın %2.5’e yakın bitirilebileceği yönünde oldu. Biz de beklentileri bir miktar yukarı revize edeceğiz” dedi ve ekledi:

“Yatırımcı toplantısında genel olarak PPK üyelerini görmeye alışkınız. Bu kez başkan Ağbal’ın mesajları bizzat vermesi önemli bir gelişmeydi. TCMB’nin önümüzdeki hafta PPK’ya ilişkin net mesaj vermediğini gördük. Bizim beklentimiz faizlerin Şubat’ta da sabit tutulacağı yönünde. Sonrasındaki bir kaç ayda sınırlı faiz artışı olma ihtimalini %50 civarında görüyoruz. TCMB’nin aksi yöndeki kuvvetli söylemlerine rağmen ilk indirim beklentimiz ise Ağustos’ta”

Ağbal’ın Cuma günü Reuters söyleşisindeki erken bir faiz indirimi yapılmayacağı söylemleri TL’de değer kazançlarını kuvvetlenmiş, CDS‘te belirgin düşüşler de görülmüştü. Kasım ayı başında 570 seviyesinde olan 5 yıl vadeli CDS’ler 300 baz puanın altına gerilemiş durumda. CDS bu sabah 293/298 seviyesinde.

Dolar/TL bu sabah 0905’te 7.0720/7.0800, euro/TL 8.5755/8.5863, sepet TL 7.8221/7.8330 düzeyinde bulunuyor.

Asya borsaları, olumlu açıklanan bilançoların, ABD canlandırma paketine dair umutların ve aşılamada yaşanan ilerlemenin küresel toparlanmaya dair iyimserliği desteklemesiyle rekor seviyeye yükseldi. liman olarak görülen dolar başlıca para birimleri karşısında olumlu açıklanan bilançolar, aşılamanın ABD’de ve dünyanın diğer yerlerinde hızlanabileceği, politika yapıcıların açıklayacağı canlandırma önlemlerine dair iyimserliğin risk iştahını artırmasıyla geriledi.

Dolar endeksi iki gündür kayıp vererek 90.427’ye gerilemesinin ardından Asya’daki ilk işlemlerde hafif yükselişte 90.509’da seyretti.

BİREYSEL DÖVİZ İLGİSİ AZALDI, FX İHALE BAŞLANGICI İZLENECEK

TL, dolar ve euro karşısında ekonomi yönetimindeki Kasım ayı başındaki değişiklik sonrası yaklaşık %20 değer kazandı. Ancak bu değer kazancı Kasım 2020 öncesi 4 yılda yaşanan %60’ın üzerindeki değer kaybının ardından geldi.

Son 2 haftada ise TL’de dolar karşısındaki değer kazancı %5 ile benzer para birimleri ortalamasından açık ara pozitif oldu.

Kasım’dan beri yabancı girişleri 5 milyar doları portföy yatırımları olmak üzere büyük bölümü swap piyasasından yaklaşık 20 milyar dolar girişe bırakırken bankacılar son haftalarda lokallerin döviz talebinin de oldukça azaldığına dikkat çekiyorlar.

TCMB’nin söylemleri de lokallerin döviz yöneliminin geçen ay ortasından itibaren bittiğini gösteriyor. Bankacılar TCMB’nin rezerv birikimine başlamada önemli bir gösterge olarak nitelendirdiği lokallerin dövizden TL’ye geçişini döviz alım ihalelerinin başlama zamanını anlamak için izliyorlar.

Ağbal geçen hafta “Ocak ayının ikinci yarısından itibaren altın dahil yabancı para mevduattaki artışın kayda değer ölçüde yavaşladığını görüyoruz… Son dönemde yurt içi yerleşiklerin TL cinsi varlıklara yönelme eğilimi gözlemliyoruz. Bu durum ters dolarizasyon sürecinde önemli bir sinyal” dedi.

Ağbal rezevleri artırmak için acele etmeyeceklerini ve rezervleri swap anlaşmaları yolu değil döviz alım ihaleleri ile artırmayı planladıklarını da söyledi. TCMB’nin söylemlerinin lokallerin son dönemdeki döviz mevduat artışlarının bir bölümünün yastık altındaki miktarın sisteme kazandırılması olduğunu gösterdiğine dikkat çekiyorlar. Genel beklenti aceleci bir tavır olmayacağı ancak sürece yaklaşıldığı yönünde. TCMB tüm adımlarını önceden açıklanmış bir plan dahilinde yapılacağını vurguluyor.

Bankacılar piyasalarda takip edilen diğer konuları koronavirüsün ve aşılamanın seyrine ilişkin süreç, ABD ve AB ile ilişkiler olarak özetliyorlar.

Hürriyet (IS:HURGZ) gazetesinde dün yer alan haberde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’ye hava savunma sistemleri konusunda yaptırım uygulayan ABD ile müzakerelerde, “S-400’leri kısmen etkinleştirmeyi” önerebileceklerini söyledi. bugün açıklanacak işsizlik verileri Cuma günü açıklanacak beklenti anketi, sanayi üretimi ve ödemeler dengesi verileri de takip edilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google