Dolar/TL 7,10’un altında düşüşünü sürdürüyor: TCMB’nin söylemleri TL’yi destekliyor

0 2

ANKARA, 8 Şubat (Reuters) – Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri uzun süre sıkı tutacağı söylemine Reuters söyleşisi ile faiz indirimlerinin bu yılın büyük bölümünde öngörmediklerini eklemesiyle birlikte TL’de değer kazancı sürüyor.

Erken bir faiz indirimi yapılmayacağı söylemleri ile Kasım ayı başında 570 seviyesinde olan 5 yıl vadeli CDS‘ler de 300 baz puanın altına gerilemiş durumda. CDS bu sabah 284/289 seviyesinde.

Dolar/TL de iki hafta önce 200 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönlü kırdıktan sonra geçen hafta da dolar karşısında yaklaşık %3.5 değer kazanarak gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performansı gösterdi.

Dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah 09.02’de 7,0640 / 7,0690, euro/TL 8,5029 / 8,5100, sepet TL 7,7833 / 7,7893 düzeyinde bulunuyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TL son iki haftada dolar karşısında yaklaşık %5 değer kazandı. Benzer para birimlerine baktığımızda en yakın performans TL’nin yarısı kadar. Yabancı tarafında TL’ye oldukça yoğun bir ilgi görüyoruz. Bireysel tarafta da dövize ilginin oldukça zayıfladığını görüyoruz.” dedi ve ekledi:

TCMB Başkanı Naci Ağbal Cuma günü yayımlanan Reuters söyleşisinde enflasyondaki yukarı yönlü risklere dikkat çekerek %17 seviyesindeki politika faizinde indirimin bu yıl uzun bir süre gündeme alınmasının mümkün olmadığını söyledi.

Ağbal “Ocak ayının ikinci yarısından itibaren altın dahil yabancı para mevduattaki artışın kayda değer ölçüde yavaşladığını görüyoruz… Son dönemde yurt içi yerleşiklerin TL cinsi varlıklara yönelme eğilimi gözlemliyoruz. Bu durum ters dolarizasyon sürecinde önemli bir sinyal” dedi.

Ağbal ayrıca rezervleri artırmak için acele etmeyeceklerini ve rezervleri swap anlaşmaları yolu değil döviz alım ihaleleri ile artırmayı planladıklarını da söyledi. birikimi için önemli bir gösterge olarak nitelendirilen ve 235 milyar dolarla rekor seviyelerde bulunan lokal döviz ve altın varlıkları için Ağbal, “Son dönemde yurt içi yerleşiklerin TL cinsi varlıklara yönelme eğilimi gözlemliyoruz. Bu durum ters dolarizasyon sürecinde önemli bir sinyal” demişti.

Asya borsaları petrol fiyatlarından güç bularak rekor seviyelere yakın seyrediyor. ABD’de 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketinin bu ay içerisinde kabul edileceği umutlarıyla petrol fiyatları 60 dolar seviyesine gelmiş durumda.

Küresel piyasalarda dolar endeksi Cuma günü %0,6 geriledikten sonra bugün 91.117 seviyesinde.

Bu hafta yayımlanacak ABD TÜFE ve tüketici güven endeksi verisi enflasyon beklentilerinde ve ABD hazine tahvil getirilerinde son zamanda gerçekleşen artışın haklı olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacak. Bazı analistler iki veriden birinin bile beklentilerin altında kalmasının doların aşağı yönlü hareket etmesine neden olabileceğini söylüyor.

Bankacılar piyasalarda takip edilen diğer konuları koronavirüsün ve aşılamanın seyrine ilişkin süreç, ABD ve AB ile ilişkiler olarak özetliyorlar.

Piyasalarda yarın başlayacak TCMB yatırımcı görüşmeleri, yarın gerçekleşecek kira sertifikası ihracı, Cuma günü açıklanacak beklenti anketi, sanayi üretimi ve ödemeler dengesi verileri de takip edilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google