Dolar/TL 7,10’un altında: TCMB’nin sıkı duruş söylemi piyasayı destekliyor, küresel piyasalar ABD ve AB ile ilişkiler izleniyor

0 7

ANKARA, 11 Şubat (Reuters) – Merkez Bankası’nın (TCMB), politika bileşimini uzun süre sıkı tutacağı ve faiz indirimlerini yılın büyük bölümünde değerlendirmeyeceği yönündeki söylemleri TL’yi desteklemeye devam ediyor.

ABD enflasyon verisinin ardından piyasada bugün TCMB’nin haftalık verileri, AB ve ABD ile ilişkiler takip edilmeye devam ediliyor.

TCMB Başkanı Naci Ağbal enflasyon raporunun ardından geçen hafta Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide ve bu hafta yatırımcı toplantılarında kalıcı fiyat istikrarını “vazgeçilmez” olarak nitelendirdi. “2023 yılına kadar para politikasını sıkı bir duruşla, başka bir deyişle, güçlü dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası seti ile %5 hedefini elde edene kadar koruyacağız” dedi. tamamlanan yatırımcı görüşmelerinde beklendiği üzere; para politikası, enflasyon, rezerv birikimine ilişkin söylemlerde değişiklik görülmedi. Ağbal’ın da büyük bölümüne katıldığı toplantıda TCMB ana konulardaki daha önce belirttiği görüşleri tekrar etti.

Bankacılar yatırımcı toplantısında genel olarak PPK üyelerini görmeye alışkın olduklarını belirterek, bu kez başkan Ağbal’ın mesajları “bizzat” vermesinin önemli bir gelişme olarak nitelendirdiler. Toplantıda bankacılar için yeni olan gelişme ise 2020 için büyüme öngörülerinin %2.5’a doğru revize edilebileceği oldu. Piyasanın beklentileri %1.5-2 civarındaydı.

Bankacıların verdiği bilgiye göre, TCMB önümüzdeki hafta gerçekleşecek PPK’ya ilişkin net bir mesaj vermedi.

Ağbal’ın Cuma günü Reuters söyleşisindeki erken bir faiz indirimi yapılmayacağı söylemleri TL’de değer kazançlarını kuvvetlendirmiş, CDS‘te belirgin düşüşler de görülmüştü. Kasım ayı başında 570 seviyesinde olan 5 yıl vadeli CDS’ler 300 baz puanın altına gerilemiş durumda. CDS bu sabah 291/297 seviyesinde.

Dolar/TL bu sabah 09.07’de 7.0500/7.0650, euro/TL 8.5506/8.5698, sepet TL 7.8003/7.8174 düzeyinde bulunuyor.

İç piyasalarda bugün TCMB’nin haftalık para banka, menkul kıymet ve rezerv verileri takip edilecek. Öte yandan Türkiye’nin AB ve ABD ile ilişkileri ile koronavirüste aşılama süreci de yakından izlenen diğer gelişmeler. Osman Kavala’nın serbest bırakılması için Türkiye’ye çağrıda bulunurken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Mevlüt Çavuşoğlu’nun önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeleri beklenen görüşme takip edilecek. Piyasa görüşmede Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini almasına ilişkin sürece yönelik açıklamaları takip edecek. borsaları rekor yüksek seviyelerde seyrederken, Fed’in gevşeme yanlısı para politikası beklentileriyle ve düşük gelen enflasyonun ardından piyasalara likidite sağlamaya devam edeceği açıklamalarıyla hisseler kazanımlarını korudu.

Dolar, Fed’in faiz oranlarını düşük tutma açıklaması ve düşük gelen ABD enflasyon verisinin ardından, Asya’da piyasaların tatil olmasının da etkisiyle iki haftanın düşük seviyelerine yakın seyretti.

Dolar endeksi ABD enflasyon verisinin açıklanmasıyla iki haftanın en düşük seviyesini görmesinin ardından 90.387 seviyesinde işlem gördü.

TL, dolar ve euro karşısında ekonomi yönetimindeki Kasım ayı başındaki değişiklik sonrası yaklaşık %20 değer kazandı. Ancak bu değer kazancı Kasım 2020 öncesi dört yılda yaşanan %60’ın üzerindeki değer kaybının ardından geldi.

Son iki haftada ise TL’de dolar karşısındaki değer kazancı %5 ile benzer para birimleri ortalamasından açık ara pozitif oldu. Bu pozitif seyrin ardından ise bu hafta genel olarak yatay ya da sınırlı iyimser bir seyir gözleniyor.

Kasım’dan beri yabancı girişleri 5 milyar doları portföy yatırımları olmak üzere büyük bölümü swap piyasasından yaklaşık 20 milyar dolar giriş gözlenirken, bankacılar son haftalarda lokallerin döviz talebinin de oldukça azaldığına dikkat çekiyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google