Dolar/TL 7,20’ye yaklaşarak son 3 haftanın en yüksek seviyesini gördü

0 6

Investing.com – 5 hafta üst üste hızlı düşüş yaşayan USD/TRY kuru bu süreçte 7,55 seviyesinden 6,90 seviyesi altına gerileyerek son 7 ayın en düşüğünü gördü. Geçtiğimiz haftayı 7,0 seviyesi altında kapatan kur, bu hafta ise yükselişte ve bugün 7,18’e çıkarak 4 Şubat sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Yurt içinde maliye ve para politikasında değişikliğe gidilmesiyle dip seviyeden toparlanma gösteren TL, bu süreçte de gelişen ülke paralarından en iyi performansı gösterenler arasında yer aldı.

Bu hafta küresel risk iştahının zayıflaması ile gelişen ülke paralarında bir miktar düşüş yaşanıyor, ancak TL, haftalık bazda %3’e yakın düşüşle en çok değer kaybeden gelişen ülke paraları arasında.

Faiz artışının yanında ek araçları ve sözlü yönlendirmeyi de kullanarak sıkı para politikasını uygulamaya devam eden TCMB, bugün zorunlu karşılıklarda 200 bp artışa gitti. Piyasada TL sığlığı sağlama hedefli bu adıma karşın kurda bugün %1 yükseliş var. EUR/TRY bugün 8,73’e çıkarak 2 Şubat sonrası en yüksek seviyeyi, GBP/TRY kuru da 10,16’ya çıkarak 28 Ocak sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta başındaki açıklamasının ardından bugün de 2020 yılı içinde döviz rezervlerindeki azalmanın finansal dalgalanmalara karşı tedbir olarak kullanıldığını belirtti. Erdoğan, başbakanlığı döneminde 132 milyar dolara çıkan ancak şu anda 95 milyar dolara inen rezervlerin yeniden 132 milyar dolara da 200 milyar dolara da çıkarılabileceğini, çünkü bu işi iyi bildiklerini söyledi.

Ay içinde 284 bp seviyesine gerileyen 5 yıllık risk primi 300 bp seviyesinin hemen altında olurken gösterge faiz ise %14,92’de.

Dolar kurunda yakından takip edilen 6,80 desteği son düşüşte korunurken bu hafta yaşanan yükselişlerde ise 7,25 seviyesi direnç olarak izleniyor.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google