Dolar/TL 7’ye doğru düşüşte, ABD ve Çin tatil; Hazine ihalesi ve veriler izleniyor

0 7

ANKARA, 15 Şubat (Reuters) – Dolar/TL 7’ye seviyesine yakın seyrini sürdürürken ABD ve Çin piyasalarının bugün tatil olması nedeniyle TL varlık piyasalarında işlem hacimlerinin azalması bekleniyor.

Küresel piyasalarda geçen hafta boyunca devam eden risk iştahı canlı seyrini sürdürürken iç piyasada Hazine ihaleleri ve veri gündemi izleniyor.

Merkez Bankası’nın (TCMB), politika bileşimini uzun süre sıkı tutacağı ve faiz indirimlerini yılın büyük bölümünde değerlendirmeyeceği yönündeki açıklamaları TL’yi desteklemeye devam ediyor.

Geçen hafta açıklanan veriler, TCMB’nin rezerv birikimine başlamak için önemli bir şart olarak nitelendirdiği dedolarizasyonun da başladığını teyit etti. 2019 ve 2020’de döviz varlıklarını yaklaşık 75 milyar dolar artıran lokaller son haftalarda TL’ye dönüşü belirginleşirken piyasalar sürecin kalıcı olup olmayacağını izliyorlar. verilere göre yurtiçi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 5 Şubat ile biten haftada bir önceki haftaya göre yaklaşık 2.1 milyar düşüşle 232.93 milyar dolar oldu. 22 Ocak haftasında 236.1 milyar dolarla tarihi zirveyi gören lokal YP mevduatlarda Eylül 2020’den beri ilk kez 2 hafta üst üste düşüş görüldü. dolar/TL’nin geçen yıl 6.85’li seviyelerde stabil kaldığı dönemde, bu maliyetlerden döviz ve altın alımların yoğunlaştığına dikkat çekerek dedolarizasyonda bu kapsamda 6.98 ve 6.85 seviyelerinin takip edecek önemli seviyeler olarak niteliyor. TRYTOM=D3 bu sabah 0848’de 7.0160/7.0220, euro/TL 8.5167/8.5267, sepet TL 7.7665/7.7735 düzeyinde bulunuyor.

Asya borsaları, koronavirüs aşısının dünya genelinde başarılı bir şekilde uygulanmasının hızlı ekonomik toparlanma umutlarını artırmasıyla rekor seviyelere yükselirken, petrol fiyatları Ortadoğu’da gerilimin tırmanmasıyla artış kaydetti. işlemcilerin ABD’de koronavirüs salgınından toparlanmanın beklendiği kadar hızlı olup olmayacağından şüphe etmeleriyle haftaya yaklaşık iki haftanın dip seviyelerinde başladı. Dolar endeksi geçen hafta gördüğü 90.249 dip seviyesine yakın seyrederek 90.427’de bulunuyor.

Piyasada bugün Ocak ayı bütçe verileri ve Hazine’nin 7 yıl vadeli değişken faizli tahvilin ve 10 yıl vadeli gösterge tahvillerin yeniden ihraçları takip edilecek. Yabancı yatırımcının portföylerinde en çok bulunan 10 yıllık gösterge tahvil ihalesine yabancı ilgisi yakından izlenecek.

Piyasalarda bu hafta TCMB’nin faiz kararının yön belirleyici olması bekleniyor. Reuters anketine katılan 21 kurumun 16’sı Şubat ayında politika faizinin sabit tutulmasını, 5’i ise faizlerde artış bekliyor.

Bankacılar enflasyon verilerinin %17 seviyesindeki politika faizinde yukarı yönlü riskleri kuvvetli tuttuğunu belirtmesine karşın faiz artışı beklentileri azınlıkta kalıyor. Piyasalar Nisan’da beklenen enflasyondaki tepe noktasına kadar TCMB’nin yeni bir artış yapıp yapmayacağını izleyecekler. Daha sonra ise ilk indirim beklentileri takip edilecek.

Son dönemde TCMB’nin kuvvetlenen sıkı duruş söylemlerinin ardından ilk faiz indirimi beklentileri de ötelenmiş durumda. Ağbal’ın enflasyon raporundaki söylemleri ve Reuters söyleşisindeki yılın büyük bölümünde indirimin mümkün görülmediğine yönelik açıklaması sonrası ikinci çeyrekteki indirim beklentilerinin üçüncü çeyreğe kaydığı görülüyor.

Reuters anketine ilk faiz indiriminin zamanlamasına yönelik tahmin veren toplam 18 katılımcıdan biri ikinci çeyrek, 11’i üçüncü çeyrek, 4’ü son çeyrek ve ikisi önümüzdeki yıl ilk indirimi bekliyor.

TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın geçen hafta yatırımcı toplantılarında ve önceki hafta Reuters söyleşisindeki erken bir faiz indirimi yapılmayacağı söylemleri TL’de değer kazançlarını kuvvetlendirmiş, CDS‘te belirgin düşüşler de görülmüştü. Kasım ayı başında 570 seviyesinde olan 5 yıl vadeli CDS’ler 300 baz puanın altına gerilemiş durumda. CDS bu sabah 289/294 seviyesinde.

Piyasalarda takip edilemeye devam eden bir diğer konu ise AB ve ABD ile ilişkiler olmaya devam ediyor. Jeopolitik endişelerde takip edilen konulara geçen hafta itibarıyla Rusya-AB ilişkileri de eklendi. Bankacılar jeopolitik endişeleri TL üzerinde büyük bir risk unsuru olarak görüyorlar.

TL, dolar ve euro karşısında ekonomi yönetimindeki Kasım ayı başındaki değişiklik sonrası yaklaşık %20 değer kazandı. Ancak bu değer kazancı Kasım 2020 öncesi dört yılda yaşanan %60’ın üzerindeki değer kaybının ardından geldi.

Ocak ayının son Şubat ayının ilk haftasında ise TL’de dolar karşısındaki değer kazancı %5 ile benzer para birimleri ortalamasından açık ara pozitif oldu. Bu pozitif seyrin ardından ise geçen hafta genel olarak yatay ya da sınırlı iyimser bir seyir gözleniyor.

Kasım’dan beri yabancı girişleri 5 milyar doları portföy yatırımları olmak üzere büyük bölümü swap piyasasından yaklaşık 20 milyar dolar giriş gözleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google