Dolar/TL 8,10 civarında: Küresel piyasalardaki iyimserlik koronavirüs yayılımı ile azaldı

0 5

ANKARA, 21 Nisan (Reuters) – Dolar/TL, Merkez Bankası’nın (TCMB) %19 seviyesindeki politika faizini sabit tutan ancak önümüzdeki dönemde faiz indirimlerine kapı aralayan geçen haftaki faiz kararı sonrası 8,1 civarında seyrini sürdürdü.

Küresel piyasalar ise salgın endişeleriyle son günlerdeki iyimser seyrini bugün kaybetmiş görünüyor. TL’deki riskleri sınırlayan dolardaki küresel değer kaybı ise sürüyor.

Asya borsaları ve ABD borsaları vadeli işlemleri bazı ülkelerdeki koronavirüs vaka sayılarındaki artışın küresel ekonomik büyüme ve petrol talebine ilişkin endişelere yol açmasıyla geriledi.

Dolar ABD Hazine tahvil getirilerinin baskılanmasıyla gerileyerek yedi haftanın en düşük seviyesine yakın seyretti.

Dolar endeksi 3 Mart’tan bu yana gördüğü en düşük seviye olan 90,856’ya kadar geriledikten sonra Asya piyasalarında 91,196 seviyesinden işlem gördü. Endeks bu ay %2.2 düşüş kaydetti.

Küresel piyasalarda doların zayıf seyrine devam etmesi, önümüzdeki dönemde indirim beklentilerinin sürmesine rağmen %19 seviyesindeki politika faizi TL’yi destekleyen ana unsurlar olarak öne çıkıyor. Bir çok yabancı bankanın dolar/TL beklentisi yıl sonuna doğru değer kayıplarının belirginleşeceği senaryo içeriyor. Beklentiler arasında dolar/TL için 9 hatta 10 seviyesine değer kaybı bulunuyor.

Ancak lokal bankacılar son dönemde dolardaki zayıf seyrin TL’ye ilişkin değer kaybı risklerini sınırlayan en önemli etken olduğunu konusunda hemfikirler.

Hazine dün gerçekleştirdiği iki ihale ve bir kira sertifikası ihracı ile Nisan ayı borçlanma programını tamamladı. Hazine 33 milyar TL borçlanma öngördüğü aylık takvimini yaklaşık 34 milyar TL ile hedeflere yakın tamamladı.

Piyasalarda veri gündemi zayıf seyrini sürdürürken geçen hafta gerçekleşen PPK kararı ardından bankanın enflasyon söylemleri açısından ay sonundaki enflasyon raporunun önemi arttı.

TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahmini %9.4 seviyesinde, ancak ay sonunda enflasyon tahminini belirgin düzeyde artıracağı tahmin ediliyor. Ağbal döneminden daha erken faiz indirimi gerçekleştirileceğini öngören piyasanın beklentileri Reuters anketinde %11,6’dan %14,1’e çıktı. Enflasyon raporu 29 Nisan’da açıklanacak.

Faizin en az bir ay daha %19 ile dünyadaki en yüksek oranlardan biri olacağı bilgisi ile Hazine tahvil getirileri sınırlı gerilerken CDS‘lerde geçen haftadan bugüne yaklaşık 60 baz puan düştükten sonra küresel piyasalardaki satış baskısıyla düne göre 10 baz puan yükseliş yaşandı.

Şubat ayında 300’ün altına kadar geriledikten sonra TCMB başkanının görevden alınmasıyla Mart sonunda 500 baz puana yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i dün 400 baz puanın altında iken bu saat 0848’de 406/412 seviyesinde. TRGV5YUSAC=MG

Dolar/TL saat 08.48’de 8,1200 / 8,1290 seviyesindeydi. Euro/TL 9,7700 / 9,7816, sepet bazında TL 8,9450 / 8,9553 düzeyindeydi.

Piyasalarda koronavirüsün Türkiye ve dünya ekonomilerine etkisi de takip edilmeye devam ediliyor.

Türkiye’de koronavirüs salgınında vaka sayısı iki gün düşüş kaydettikten sonra tekrar 60,000’ın üzerine çıkarken hayatını kaybedenlerin sayısı dün 346’ya yükselerek salgının yeni zirvesine çıktı. Salgında üç gündür ölümler 300 eşiğinin üzerinde gerçekleşiyor.

Aşılama çalışmalarına bakıldığında, ilk doz aşısını olanların sayısı bu sabah itibarıyla düne göre yaklaşık 187,000 artışla 12.5 milyona çıkarak nüfusun %15’ine ulaştı. İkinci doz aşısını olanların sayısı yaklaşık 36.000 artışla 7,9 milyon oldu.

Piyasalarda, ABD, AB Rusya ile ilişkiler ve 128 milyar dolarlık rezerv kaybı tartışmaları takip edilmeye devam ediliyor. Bugün ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın TBMM grup toplantısındaki konuşma da takip edilecek.

Kabine’de bugün itibarıyla gerçekleşen revizyonlar da piyasada takip ediliyor. Piyasalar bugünkü değişimle kabinede bir süredir beklenen revizyonların tamamlanıp tamamlanmadığı sorusuna yanıt arıyor.

Ticaret Bakanlığı’nda dezenfektan alımı açıklamalarından bir gün sonra Ruhsar Pekcan’ın görevine son verilerken, bu göreve İstanbul milletvekilli Mehmet Muş atandı. Bakanlığın ikiye böünmesi ile yeni kurulan Çalışma Bakanlığı’na Vedat Bilgin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Derya Yanık getirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google