Dolar/TL, ABD ile ilişkilere yönelik endişeler ve Kavcıoğlu’nun açıklamaları sonrası 8,40’ı aşarak tarihi zirveye yaklaştı

0 6

ANKARA, 26 Nisan (Reuters) – Dolar/TL, ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik endişeler ve Merkez Bankası’nın açıklamalarının ardından Türkiye ekonomisine yönelik devam eden risklerin etkisiyle 8,40 üzerinde baskı altında.

TL’de geçen haftadan beri benzer para birimlerinden negatif ayrışma ve değer kaybı devam ederken kur 8,58 seviyesindeki tarihi zirvesine yaklaştı.

İşlemciler ABD ile ilişkilerde daha hızlı bir bozulma riskine dikkat çektiler. Ayrıca işlemciler geçen haftadan beri TL’nin yeniden değer kaybetmesinin enflasyonda getireceği yeni yükselişler ve olası yeni faiz artışı ihtiyacının karşılanmayacağı beklentisinin endişelerin daha da artmasına neden olduğunu belirttiler.

Şubat ayında 300’ün altına kadar geriledikten sonra TCMB başkanının görevden alınmasıyla Mart sonunda 500 baz puana yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS‘i geçen hafta ilk kez 400 baz puanın altında indi. Ancak bu düşüş de geçici olurken CDS bu sabah saat 0826’da 422/427 seviyesinde. TRGV5YUSAC=MG

Dolar/TL TRYTOM=D3 en yüksek 8.4450 seviyesini gördükten sonra saat 08.49’da 8,4225 / 8,4450 seviyesindeydi. Euro/TL 10,2248’e kadar yükseldikten sonra aynı saatte 10,2005 / 10,2286, sepet bazında TL 9,3115 / 9,3368 düzeyindeydi.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu Cuma günü, “Sıkı para politikasına devam edeceğiz” dedi, ancak “%19 olan faizlerin uzun vadede artıracağım dediğiniz zaman reel sektöre nasıl bir mesaj verirsiniz?; bu işi dengeli götürmemiz lazım” ifadesiyle yüksek faize karşı olarak algılanmaya devam eden söylemleri devam ettirdi. Kavcıoğlu “Faize karşı olmayan var mı? Yüksek faizden memnun olan kim var?” dedi. Danışmanlıktan Özlem Derici, “Kavcıoğlu TCMB’nin sıkı para politikasına sadık kaldığını ve kalacağını belirtmesine rağmen söz konusu ifadelerin metinden çıkartılmış olması para politikası ile ilgili belirsizliğin de sürmesine neden olacaktır” dedi.

TCMB geçen hafta gerekirse ek sıkılaştırma yapılabileceği ve para politikasının uzun süre sıkı tutulacağına yönelik ifadeleri PPK metninden çıkarmıştı.

Bankacılar birkaç haftadır küresel piyasalarda yaşanan riskli varlıklara yönelik iştahın artmasının TL’ye ilişkin risklerin önüne geçtiğine ancak bunun kalıcı olmayabileceğine dikkat çekmişlerdi.

Nitekim küresel piyasalardaki görünümün özellikle geçen hafta bozulması ile birlikte TL yeni bir satış baskısı altında girdi.

Piyasada bugün kabine toplantısı haftanın kalanında ise ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı ve TCMB’nin enflasyon raporu öne çıkan gelişmeler. TCMB’nin %9.4 seviyesindeki yılsonu tahminini belirgin şekilde yükseltmesi bekleniyor.

Türkiye’de tespit edilen günlük yeni koronavirüs vaka sayıları son dört günde 60,000’li seviyelerden dün itibarıyla 38,553’e gerilerken 347 kişi daha hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin sayısı sekiz gündür 300’ün üzerinde yer alarak salgın başından bu yana en yüksek seviyelerde bulunuyor.

Kabine toplantısında kısa bir süre önce sıkılaştırılan tedbirlere yenilerinin eklenip eklenmeyeceği, olası tedbirlerin üretime ekonomiye etkileri de takip edilecek.

ABD Başkanı Joe Biden Cumartesi günü yaptığı açıklamada 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Ermenilerin ölümünü soykırım olarak niteledi. Türkiye 1915 yılında çok sayıda Ermeni’nin Osmanlı güçleriyle çatışmada öldüğünü kabul etse de bunun sistematik olmadığını savunuyor.

Biden’ın soykırım nitelemesi daha çok sembolik bir öneme sahip olsa da Ankara’da öfke yarattı. Ancak Erdoğan Cumartesi akşamı yaptığı kısa konuşmada konuya değinmedi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Reuters söyleşisinde, soykırım nitelemesinin “kabul edilemez” olduğunu belirterek Türkiye’nin önümüzdeki aylarda çeşitli şekillerde buna karşılık vereceğini söyledi. hisse piyasaları Çin borsalarının üç haftanın zirvesine yakın seyretmesiyle yükselirken, dolar iki ayın dip seviyesine geriledi. Küresel ekonomik toparlanmanın rayında olduğuna yönelik işaretler risk iştahını destekliyor.

Küresel piyasalarda doların zayıf seyrine devam etmesi, önümüzdeki dönemde indirim beklentilerinin sürmesine rağmen %19 seviyesindeki politika faizi TL’yi destekleyen ana unsurlar olarak hala öne çıkıyor. Birçok yabancı bankanın dolar/TL beklentisi yılsonuna doğru değer kayıplarının belirginleşeceği senaryo içeriyor. Beklentiler arasında dolar/TL için 9 hatta 10 seviyesine değer kaybı bulunuyor.

Dolar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta yapılacak para politikası toplantısında tahvil alımlarının azaltılması konusunda konuşmayacağına dair spekülasyonların etkisiyle geriledi.

Fed’in para politikası toplantısı Çarşamba günü sona erecek. Para politikası konusunda ciddi bir değişiklik beklenmezken, yatırımcılar toplantıdan sonra Powell’ın açıklamalarını yakından izleyecekler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google